Dzisiaj:
Poniedziałek, 25 listopada 2024 roku
Erazm, Jozafat, Katarzyna, Tęgomir

Dlaczego warto pielęgnować psa zimą?

7 października 2015 | Brak komentarzy

Moją pasją od dziecka są psy. Biorąc udział w szkoleniach, ciągle pogłębiam swą wiedzę z zakresu pielęgnacji zwierząt. Interesuję się również żywieniem i behawiorem psów.

Aktywnie współpracuję z lokalnymi schroniskami i sama mam psa z adopcji. Od 2013 roku prowadzę w Szczucinie salon strzyżenia i pielęgnacji zwierząt „Psie Rewolucje” oraz sklep z artykułami zoologicznymi.

Natalia Kiełb – mgr inż. zootechnik, dyplomowany groomer.

DLACZEGO WARTO PIELĘGNOWAĆ PSA ZIMĄ?
Wielu właścicieli psów rezygnuje ze strzyżenia psów w okresie chłodów. Czy jest to dobre rozwiązanie? Wskutek zaprzestania pielęgnacji w okresie zimowym kondycja szaty może się drastycznie pogorszyć, a doprowadzenie jej do porządku dopiero wiosną będzie sporym utrapieniem, również dla psa. Warto przyjrzeć się dokładnie problemowi, by rozsądnie wybrać to co będzie dla naszego psa najlepsze.
KOŁTUNY
Tworzą się, gdy nie mamy czasu wyczesywać odpowiednio często naszego psa lub nie posiadamy odpowiednio dobranej szczotki. Najczęściej powstają w okolicach brzucha, pachwin, na łapach i za uszami. Próby późniejszego rozczesania stają się nieprzyjemne dla pupila, dlatego warto dbać o psa regularnie. Pielęgnacja staje się wtedy łatwiejsza, trwa krócej, nie musi stresować psa, a wręcz może okazać się dla niego przyjemna.
STRZYC CZY NIE?
Krótszą sierść zdecydowanie łatwiej utrzymać w należytym porządku. Pielęgnacja psa nie musi oznacza
golenia. W okresie jesienno-zimowym strzyżenie przy pomocy nasadek pozwala kreować fryzury o dowolnej długości. U psów, które mieszkają w domu i wychodzą tylko za potrzebą fizjologiczną, krótka fryzura zimą nie stanowi problemu.
LINIENIE
Okresowe linienie to naturalny proces dla wielu zwierząt – szczególnie wiosna i jesienią. Dotyczy to szczególnie zwierząt mieszkających na zewnątrz, których organizm przystosowuje się do warunków atmosferycznych. U psów mieszkających w domu, na intensywność linienia może wpłynąć wysoka temperatura w pomieszczeniach. Inne czynniki, które mogą potęgować linienie to choroby, stres, nieprawidłowe żywienie czy odchów szczeniąt. Martwy, zalegający włos może często być powodem powstawania kołtunów, dlatego należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu pupila.
GDY SPADNIE ŚNIEG
Dobrze odżywiony włos jest mniej podatny na przylepianie się śniegu podczas spacerów. Zimą warto pamiętać o kąpielach, które pozwolą pozbyć się soli i ulicznych zanieczyszczeń. Do pielęgnacji można używać wtedy preparatów zawierających np. lanolinę. Bardzo praktyczne jest strzyżenie higieniczne łap i opuszków, dzięki czemu łatwiej nam będzie je osuszyć po spacerze i utrzymać w czystości. Dla łap wrażliwych, pękających od soli, polecam kremy ochronę i natłuszczające np. wazelinę kosmetyczna.

CZY WIESZ ŻE…
-Pies na smyczy bywa bardziej agresywny niż puszczony wolno. Zwierzę w sytuacji zagrożenia ma do wyboru 5 strategii: zastygnięcie w bezruchu, udawanie martwego, rozładowanie napięcia zabawą, ucieczka lub atak. Pies, który jest na smyczy często obiera tą ostatnią opcję.
-Czarne podniebienie, nie musi oznaczać, że pies będzie agresywny. Osobniki z ciemnym podniebieniem mogą okazać się zupełnie łagodnymi stworzeniami.
-Kąpanie zakołtunionego psa w brew pozorom tylko pogarsza problem, a kołtuny jeszcze bardziej zaciskają się przy skórze. Warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalisty, by samemu nie zrobić psu krzywdy lub nie zostawić „dziur” w szacie naszego pupila.

Jeżeli mają Państwo problem z pupilem lub chcieliby by ukazał się artykuł poruszający dany problem, proszę o kontaktpsierewolucje@gmail.com
Zapraszam również na facebookowy fanpage naszego salonu www.facebook.com/StrzyzeniePsowSzczucin


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)