Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych

6 maja 2015 | komentarzy 7

Barwnym i rozśpiewanym Marszem Godności Osób Niepełnosprawnych 4 maja 2015r. Powiat Dąbrowski zainaugurował obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych.

Dni te zostały rozpoczęte w poniedziałek i potrwają do soboty. W tarnowskiej katedrze została odprawiona uroczysta Msza święta, a po niej ulicami miasta odbył się Marsz Godności, w którym wzięli udział niepełnosprawni z całego subregionu tarnowskiego, ich rodziny, znajomi, przyjaciele i opiekunowie.

Z terenu Powiatu Dąbrowskiego w marszu wzięli udział podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Kupienie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, oraz członkowie Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej.

Spacerując ulicą Wałową uczestnicy pochodu dotarli na rynek, gdzie spotkali się z samorządowcami. W obchodach wzięli udział Prezydent Tarnowa –  Roman Ciepiela, Wicestarosta Dąbrowski- Marek Kopia, Starosta Tarnowski- Roman Łucarz oraz członek zarządu powiatu- Jacek Hudyma, Starosta Brzeski- Andrzej Potępa, Robert Wardzała – poseł na Sejm oraz  Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Krakowa. Z uczestnikami obchodów spotkała się także wiceminister edukacji, Urszula Augustyn. Na rynku odbyły się występy artystyczne i prezentacja działalności organizacji pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych. Na scenie Rynku Głównym Tarnowa wystąpił zespół wokalno – instrumentalny Golden Boys, w skład którego wchodzą uczestnicy pracowni muzycznej Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zburzono także symboliczny, kartonowy mur symbolizujący bariery, jakie przychodzi pokonywać osobom niepełnosprawnym.

Obchody Tygodnia Godności Osób są swoistym świętem osób niepełnosprawnych. To czas, w którym szczególnie chcemy podkreślić godność osób niepełnosprawnych. To, że chcą oni być traktowani jak każdy inny obywatel naszego kraju, że chcą mieć takie same prawa jak wszyscy inni ludzie, a więc prawo do nauki, pracy, przyjaźni, miłości. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych są zadaniem ogólnospołecznym i winny być ważnym elementem polityki każdego samorządu. Dlatego tez Powiat Dąbrowski podejmuje szereg inicjatyw promujących działania na rzecz osób niepełnosprawnych między innymi poprzez wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie powiatu. Ciągle poszukujemy nowatorskich rozwiązań służących wyrównywaniu szans w dostępie osób niepełnosprawnych do pełnego udziału we wszystkich aspektach życia.

Projekt obejmujący organizację Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, jest efektem współpracy położonych w granicach Subregionu Tarnowskiego powiatów Dąbrowskiego, Brzeskiego, Powiatu Tarnowskiego oraz miasta Tarnowa, które jest koordynatorem działań współfinansowanych ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego kwotą 50 tysięcy złotych.

Starostwo Powiatowe w D.T.

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 6 maja 2015 o 18:21
    Ada :
    Fajnie by było gdyby władze w tych dniach pomyślały o dużej barierze jaką jest pokonywanie wyjścia na drugie piętro przez osoby chore czasami niechodzące do Poradni psychologiczno-pedagogicznej bez windy!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 8)
  2. 6 maja 2015 o 21:17
    Tipi :
    Zamiast brać udział w pochodach, zacznijcie naprawdę troszczyć się o dzieci niepełnosprawne. 1. Grupy integracyjne w przedszkolach i klasy integracyjne w szkołach są nimi tylko z nazwy. Dzieci niepełnosprawne są usuwane w kąt, zniechęca się rodziców do posyłania dzieci do teatru, kina. Panie nie szkolą się wcale albo szkolą się niechętnie. Głos rodziców na wszelkiego rodzaju zebraniach, podsumowaniach albo nie jest w ogóle wysłuchiwany albo jest lekceważony. 2. Klasy integracyjne w ponadgimnazjalnych szkołach w DT nie są organizowane - nie wiem, czy wynika to z niechęci starostwa czy dyrektorów. Najpewniej z obydwu stron. 3. Specjalistki z PPP mają ograniczane etaty, a osoby, które znają się na wszystkim (czyli na niczym) bardzo dobrze sobie radzą.(cześć wpisu usunięta z powodu niezgodności z regulaminem) 4. Obecność starosty czy burmistrza na akcjach organizowanych choćby przez WTZ ogranicza się do robienia zdjęć (przy czym nikt nie pyta niepełnosprawnych czy ich rodziców, czy życzą sobie fotografowania - traktuje się ich po prostu jak bezwolne manekiny, które się przestawia i fotografuje). Ten tekst po prostu jest żenujący - prawie każde zdanie w nim jest mową-trawą (żeby nie powiedzieć gorzej). Te osoby w szkołach, przedszkolach, gminach, starostwie, PPP, które chcą cokolwiek zrobić są zniechęcane, sekowane itd. Pozostają bierni, mierni, ale wierni
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 14)
  3. 7 maja 2015 o 16:42
    nikt :
    "Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby na nim przedstawionej. Nie dotyczy to sytuacji, gdy osoba taka otrzymała opłatę za pozowanie. Ustawa przewiduje również kilka wyjątków dotyczących rozpowszechniania wizerunku. Zgoda nie jest wymagana, jeżeli: – wizerunek osoby powszechnie znanej wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych, oraz – osoba stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza." Zanim zacznie się posądzać innych o łamanie prawa warto wiedzieć czy faktycznie ktoś to prawo łamie (w tym wypadku – foto z imprezy - nie wymaga pytania o zgodę jeśli dokumentuje się przebieg imprezy, co innego w przypadku robienia zdjęć pojedynczym osobom czy kadrowania ich postaci ze zdjęcia zbiorowego no ale taka praktyka była domeną nieobecnego już na powiślu redaktora - doktora C).
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 6)
  4. 7 maja 2015 o 21:15
    Wika :
    To jest prawda tylko zdjęcia . Jest wiele dzieci które nigdy nie wyjdą z domu i nie wie o nich nikt pieniązki z różnych funduszy docierają co roku tylko do wybranych mam .Dajcie po prostu im normalnie żyć nie przyglądając się jakby byli inni bo to ich bardzo denerwuje!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 6)
  5. 7 maja 2015 o 21:28
    dd :
    No to te 50 tys dajcie chorym nie spacerujcie za nie.WStyd!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 9)
  6. 11 maja 2015 o 22:28
    Tipi :
    Do nikt: A jeśli mama dziecka niepełnosprawnego na imprezie samorządowej prosi jedną z ważnych osób: bardzo proszę o nierobienie sobie zdjęć z moim dzieckiem, bo sobie tego nie życzę - a i tak zdjęcie jest zrobione i potem upublicznione - to czy zostało złamane prawo, czy nie? A co ważniejsze - czy zostały złamane zasady dobrego wychowania oraz respektowanie prawa dziecka i opiekuna dziecka do prywatności? Przykład z robieniem zdjęć miał jedynie ilustrować INSTRUMENTALNE traktowanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin przez wiele osób pełniących ważne funkcje w naszym powiecie, gminie, jednostkach, które teoretycznie powinny mieć na względzie dobro osób niepełnosprawnych i ich rodzin, a przede wszystkim większości osób pracujących w PPP
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 4)
  7. 12 maja 2015 o 20:50
    nikt :
    do Tipi - masz rację, sytuacja którą opisujesz (jeśli miała miejsce) świadczy o gruboskórności "jednej z ważnych osób". A może wersja optymistyczna - ta "ważna osoba" jest głucha? Jeżeli matka dziecka zastrzegła sobie, że nie życzy sobie robienia foto z jej dzieckiem (takie foto ma charakter portretu, nie jest zdjęciem zbiorowym), to zostało złamane nie tylko prawo, to może być przejaw arogancji, braku szacunku i wielu innych brzydkich przywar.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)