Pierwsze Mini – Targi Edukacyjne w Powiecie
30 kwietnia br. w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowano Mini Targi Edukacyjne.
Jest to pierwsza tego typu i zupełnie nowatorska inicjatywa na terenie Powiatu Dąbrowskiego, a jej pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem jest p. Renata Jadam-Lechowicz pełniąca w gimnazjum obowiązki pedagoga oraz koordynatora ds. doradztwa zawodowego.
Na spotkaniu pojawili się zaproszeni przez organizatorów goście: p. Mariola Kobos – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej oraz p. Mariusz Wielgus – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Szkolne Mini – Targi Edukacyjne są uwieńczeniem wszystkich wcześniejszych działań realizowanych w br. szkolnym w zakresie doradztwa zawodowego w naszej szkole. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach związanych z Tygodniem Kariery Zawodowej, brali udział w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego i psychologa pana Mariusza Wielgusa, na bieżąco byli informowani o procedurach wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, uczestniczyli w indywidualnych spotkaniach wypełniając kwestionariusze zainteresowań, zapoznawali się z predyspozycjami do wykonywania poszczególnych zawodów oraz korzystali z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym.
Istotne jest aby dobrze poznać ofertę edukacyjną różnych szkół, nie tylko korzystając z informatora czy odwiedzając strony internetowe poszczególnych placówek. Ważny jest bezpośredni kontakt z przedstawicielami konkretnych szkół, którzy z własnej perspektywy i na podstawie osobistych doświadczeń opowiadają o szkole. Sprawdzonym i skutecznym sposobem przekazywania informacji na temat możliwości i profili kształcenia w danej placówce są tzw. targi edukacyjne. Codzienna praca z młodzieżą, rozmowy dotyczące wyboru przyszłego zawodu, a także akceptacja pomysłu i wsparcie ze strony dyrektora szkoły, skłoniły pomysłodawcę do tego, aby w ten przystępny sposób, właśnie w formie mini-targów, przybliżyć swoim podopiecznym możliwości dalszego kształcenia w różnego typu szkołach ponadgimnazjalnych. Na czas trwania mini-targów edukacyjnych tamtejsza sala gimnastyczna zamieniła się w typowy salon wystawienniczy, w którym swoją ofertę zaprezentowało 8 szkół ponadgimnazjalnych: V LO z Tarnowa, I LO z Dąbrowy Tarnowskiej, tarnowskie Liceum Plastyczne, Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Brnia, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze Szczucina oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej. W trakcie spotkania gimnazjaliści z PG nr 1 mieli okazję nie tylko posłuchać wypowiedzi swoich rówieśników czy obejrzeć prezentacje multimedialne przybliżające im poszczególne placówki. Spotkanie to stworzyło zaproszonym szkołom doskonałą okazję, aby zaprezentować profil szkoły w dość nietypowy i bardzo sugestywny sposób, np. poprzez wystawę prac uczniowskich czy degustację przygotowanych wcześniej smakołyków. Ponadto gimnazjaliści otrzymali liczne materiały informacyjne ze szkół na temat cyklu kształcenia oraz profili klas w przyszłym roku szkolnym.
Zorganizowane po raz pierwszy i nieco eksperymentalnie spotkanie gimnazjalistów ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami uczęszczającymi do różnych szkół ponadgimnazjalnych okazało się bardzo trafionym pomysłem. Trwające kilka godzin targi edukacyjne w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej były czasem, kiedy młodzi ludzie mieli okazję zastanowić się nad swoją przyszłością i wyborem zawodu, skonfrontować wyobrażenia o tej czy innej szkole z faktami, wymienić się opiniami, a przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości kontynuowania nauki w poszczególnych placówkach.
Zdaniem dyrektora gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, p. Krzysztofa Krakowskiego o powodzeniu przedsięwzięcia, jakim były zorganizowane targi, zadecydowało kilka czynników, ale ten zasadniczy to duże zainteresowanie ze strony gimnazjalistów, którzy z zaangażowaniem i ciekawością uczestniczyli w spotkaniu, śledząc to, co przekazywali im w sposób bardzo przystępny ich starsi koledzy i koleżanki. Warto nadmienić, iż każda prezentująca się placówka dołożyła wszelkich starań, aby pokazać swoją szkołę z jak najlepszej strony oraz zainteresować swoją ofertą. Drugim atutem spotkania była niewątpliwie jego formuła, gdyż zostało ono tak pomyślne, aby bez pośpiechu, z wykorzystaniem współczesnych technik informacyjnych, a przede wszystkim w trakcie swobodnych rozmów, wymieniać się doświadczeniami i uwagami.
Sukces, który towarzyszył nowatorskiej inicjatywie szkolnych mini-targów edukacyjnych już skłania organizatorów do planowania II edycji imprezy.
Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej