Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

„9 i ½” –Muzyczny spektakl charytatywny w „Sokole”

7 maja 2015 | Brak komentarzy

Na scenie Dąbrowskiego Domu Kultury w niedzielny wieczór 17 maja o godz.19:00 pokazany zostanie niezwykły spektakl muzyczny „9 i ½” .

Opowiada o 25-letni Stefanie Macellonim, który jest wielką gwiazdą kina. Po premierze swego debiutanckiego filmu wg autorskiego scenariusza („L’amore della donna”), zostaje okrzyknięty przez krytykę „Nowym Fellinim” i obsypany nagrodami.

 

Osiąga też niezwykłą popularność w mediach i wśród publiczności na całym świecie, stając się z dnia na dzień uwielbianym celebrytą.

Natychmiast też otrzymuje z wytwórni „Cinecitta” zamówienie na kolejny film, do którego napisać ma kolejny autorski scenariusz. Jednakże, co stara się utrzymać w głębokiej tajemnicy, pomysłu brak, a praca nad scenariuszem postępuje nadzwyczaj wolno. Osaczony przez telefony od swojej agentki i producentki (Lisy McCormack), ekipy czekającej na rozpoczęcie zdjęć i przedstawicieli mediów, ucieka z Rzymu do małego miasteczka, zatrzymując się w małym pensjonacie „La Villa Blanca”, którego właścicielem jest ekscentryczny i tajemniczy Vincenzo Sforza. Stefano chce tu odpocząć, zebrać myśli i znaleźć natchnienie dla swego nowego filmu.

Z czasem pętla wokół jego szyi zaciska się – także i tu odnajdują go kolejne osoby związane z jego życiem zarówno artystycznym, jak i prywatnym. Splot nieszczęśliwych dla Stefano okoliczności zestawia ze sobą ludzi, którzy – choć ważni dla niego – nie powinni się w żadnym wypadku ze sobą spotkać…

Idea napisania i wystawienia spektaklu, opartego na motywach słynnego broadwayowskiego „Nine”, narodziła się w roku 2013 w środowisku krakowskiego Teatru Remedium (teatr Uniwersytetu Jagiellońskiego) z okazji obchodów 650-lecia UJ. Napisania scenariusza podjęła się młoda, krakowska autorka – Aleksandra Wolska. Gdy był już gotowy, zaangażowano realizatorów przedstawienia i zorganizowano casting do wszystkich ról. Odbył się on w Krakowie w pierwszych dniach lutego 2014 roku i zgromadził bardzo dużą grupę kandydatów, którzy musieli zaprezentować na przesłuchaniach dwa różne teksty (prozę i wybraną scenę z dramatu) oraz piosenkę, a także przedstawić swój warsztat taneczno-ruchowy.
Wybrani na castingu artyści to w większości studenci i absolwenci szkół teatralnych, z pokaźnym już niekiedy dorobkiem artystycznym, zarówno teatralnym, jak i muzycznym. Próby do spektaklu rozpoczęły się w połowie lutego 2014 roku. Decyzją producentów i reżysera stworzono dwie, równorzędne obsady, tak, aby po premierze spektakl mógł być grany w całym kraju i w różnych terminach.

W czerwcu 2014 roku odbył się na scenie Centrum Kultury „Rotunda” w Krakowie pokaz przedpremierowy przedstawienia, prezentujący zaproszonej publiczności efekty dotychczasowej pracy. Towarzyszyły mu dramatyczne okoliczności: 2 tygodnie przed zaplanowanym pokazem aktorka grająca jedną z ról miała wypadek, w którym złamała rękę i doznała wstrząsu mózgu, a dzień przed spektaklem jej dublerka została odwieziona do szpitala z ciężką infekcją płuc.

W noc przed spektaklem tekst został więc przez reżysera przerobiony, a następnego dnia rano zorganizowana została nadzwyczajna próba nowej wersji, w której z dwóch postaci stworzona została jedna. Pokaz przedpremierowy zakończył się dużym sukcesem i wielką owacją licznie zgromadzonych widzów. Przerobiona wersja spektaklu okazała się do tego stopnia atrakcyjna, że podjęto decyzję o jej utrzymaniu także w późniejszym czasie.

W październiku 2014 roku, po przerwie wakacyjnej wznowiono zatem przygotowania do premiery. Odbyła się ona 24.listopada 2014 roku w Teatrze Bagatela, w obecności tłumnie zgromadzonych widzów oraz zaproszonych dostojnych gości z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego na czele.

Po premierze zespół aktorski i reżyser spektaklu podjęli decyzję o kontynuacji współpracy zarówno w kwestii dalszego wystawiania „9 i 1/2”, jak i produkcji kolejnych spektakli. W wyniku rozmów z Teatrem Remedium uzgodniono warunki przekazania praw do spektaklu, udostępnienia scenografii i kostiumów i przejęcie działań marketingowych.

W ten sposób narodził się Zespół Artystyczny „Teatr 9 i 1/2”. W kwietniu 2015 roku Zespół został zakwalifikowany do dwóch ważnych festiwali. Na XLII Tyskich Spotkaniach Teatralnych zdobył nagrodę za Debiut Roku, a na warszawskim II Festiwalu Kultury Studenckiej START – Nagrodę Publiczności. W zespole występuje m.in. Adriana Mikuła – niegdyś aktorka związana z Zespołem Teatralnym DDK.

SKŁAD ZESPOŁU „9 I ½” :
Maciej Stawujak – reżyser i kierownik artystyczny, Prezes Zarządu
Agnieszka Supińska – członek Zarządu ds. Marketingu i Reklamy
Adriana Mikuła – członek Zarządu ds. Organizacji Pracy Artystycznej
Zespół aktorski: Witold Łobejko, Paweł Gwizdała, Katarzyna Mazur, Marta Łokietek (współpraca), Aleksandra Perek, Karolina Wanat, Katarzyna Goławska, Ewa Goławska, Iga Ziółkowska, Martyna Matoliniec (współpraca), Maria Skobyłko, Adriana Mikuła, Marta Kalandyk.
Zespół taneczny : Agnieszka Franczok, Aleksandra Warchał, Paulina Lewandowicz, Ewelina Knapik, Agnieszka Woźniak (współpraca)

Spektakl będzie wystawiony w DDK, a jednym z jego celów jest pomoc dla Aleksa, bilety w cenie 20 zł. Przed rozpoczęciem zbierane będą dodatkowo wolne datki na rehabilitację dziecka urodzonego bez gałek ocznych.

DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)