„Posucha, czyli Nie ma wody na pustyni”
Zespół teatralny w Dąbrowskim Domu Kultury ma już 18 lat. Na swoim koncie: kilkanaście pełnowymiarowych przedstawień (wśród nich klasyka:
„Sen nocy letniej”, II część „Dziadów”, awangarda: „Ene, due , rabe”, „Iwona, Księżniczka Burgunda”, czarny kryminał – „Landru, morderca kobiet”, komedie: „Dulska i inni”, „Ożenek”, thrillery – „Lekcja”, programy kabaretowe: „Zdziczałe Amory”, „Żywot ptaków wszelakich”, etiudy i montaże poetycko-muzyczne, a także spektakle teatralno-muzyczne – „Rachunek nieprawpodobieństwa”, odwrócenie tradycji – „Zemścina sp. z o.o.”).
Najnowsza premiera to półgodzinna jednoaktówka „Posucha, czyli Nie ma wody na pustyni”, z zastosowaniem kamery cyfrowej w scenie medialnych manipulacji ekipy TV (dzięki życzliwości i pomocy technicznej Bogdana Sosina – „Studio Fotografii Barwnej” ze Szczucina). W rolach głównych wystąpili: Bartłomiej Zaucha i Grzegorz Warias. Spektakl jest pożegnaniem ze sceną dąbrowskiego teatru amatorskiego po kilkuletniej owocnej pracy artystycznej aktorek: Angeliki Kaganek, Katarzyny Reczek, Pauliny Zachary, Kingi Zych. Jest to też zakończenie pewnego etapu współpracy reżyserskiej duetu Daniel Klaczak i Paweł Chojnowski. Autorami scenariusza najnowszej sztuki opowiadającej o różnych hierarchiach wartości, polach skojarzeniowych wody, poddawaniu manipulacjom w życiu i trudnej do zdefiniowania granicy między światami: materialnym i duchowym, znaczeniu kultury w egzystencji człowieka (ironiczna rola krawata) są: Lucjan i Daniel Klaczakowie, uwerturę muzyczną skomponował Daniel Klaczak.
„Posucha” przyciągnęła sporą grupę widzów, wśród nich byli bliscy i znajomi młodych aktorów, a także „absolwenci” dąbrowskiej rodziny Młodzieżowego Zespołu Teatralnego (kilka pokoleń tworzących 18-letnią historię grupy „na dobre i na złe”). Twórcy spektaklu zapowiadają pokazy w DDK, ale dopiero po maturze grających jedne z głównych ról aktorek oraz wizyty z kulturą w tarnowskich zakładach karnych. Zamierzają też pokazać przedstawienie na Konfrontacjach Teatralnych w Brzesku – „Teatralne Lustra”.
DDK