Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych
Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych zawsze cieszył się dużym powodzeniem w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury.
Tak się stało i w tym roku, na scenie zaprezentowały się cztery tradycyjne grupy: „Nieczajniacy” z Nieczajny Górnej (kierownik – Ryszard Mucha), „Gruszowiacy” z Gruszowa Wielkiego (Józefa Taraska), „Radgoszczanie” i „Turołaziki” (obie pod patronatem Zespołu Szkół Publicznych w Radgoszczy, pierwsza – dorosła pod kierunkiem Marii Dubiel – dyrektora szkoły, druga – młodzieżowa, reprezentująca gimnazjum pod opieką Agnieszki Łach).
Wszystkie grupy przedstawiły program „Herody”, ale trzeba zaznaczyć, że każda zrobiła to w nieco inny sposób, urozmaicając występy budzącymi aplauz publiczności improwizacjami w scenach Żyda i Dziada. Nie zabrakło ulubionych przez widzów akcentów politycznych (grupy z Radgoszczy) i erotycznych (wszystkie, co jest typowe dla kultury ludowej).
Przegląd stał na bardzo wysokim poziomie pod względem muzycznym, za sprawą muzyków w poszczególnych grupach: Bartłomieja Więcka, Adama i Adriana Pawelskich, Wiesława Kwietnia i Wojciecha Króla, a także dzięki mocnym głosom – w większości strażaków z OSP z Nieczajny, Gruszowa i mieszkańców Radgoszczy (szczególnie przypadł do gustu odtwórca roli Anioła w „Radgoszczanach”).
Nagrody – jednakowe dla wszystkich – ufundowali Zarząd Powiatu Dąbrowskiego oraz gospodarz imprezy – DDK, wręczyli je członkom grup: Tadeusz Kwiatkowski (starosta dąbrowski) i Krzysztof Kaczmarski (burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej), którzy objęli swym patronatem przegląd kolędniczy.
W swoich końcowych wystąpieniach zarówno patroni honorowi, jak i Paweł Chojnowski – dyrektor DDK podkreślili, że w tym roku sprawdziła się formuła równego docenienia grup zgłoszonych do przeglądu (bez zasad konkursu i zróżnicowania nagród). Wspólną troską jest bowiem pielęgnowanie tradycji i wspieranie folkloru – znaku tożsamości kulturowej mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego. Podsumowujący imprezę zwrócili uwagę na wysoki poziom prezentacji i starania kolędników o jak najlepszy efekt, co potwierdza, że wszystkie były zmotywowane i włożyły w wytęp maksimum umiejętności, wiele serca i ambicji.
Na widowni nie zabrakło osób oddanych dla tradycji kolędniczej na terenie powiatu: Zdzisława Banasia, Edwarda Urbańczyka (wieloletnich animatorów, konsultantów i encyklopedii wiedzy o obrzędowości ludowej) oraz seniora ruchu kolędniczego Ziemi Radgoskiej – Stefana Pikula (byłego kreatora roli Żyda, który przekazał swą ogromną wiedzę i doświadczenie młodszym generacjom).
Wierna do końca imprezy publiczność (najwierniejsi wytrwali na sali DDK blisko 3 godziny!) przyjęła z entuzjazmem zaproszenie organizatorów i fundatorów nagród – Starosty oraz Dyrektora DDK na kolejną edycję przeglądu w 2016 roku.
DDK