Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Wystawa haftu krzyżykowego

7 stycznia 2015 | Brak komentarzy

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy „DO PRZODU ŻYJ! ŻYJ KOLOROWO” prezentujące prace wykonane haftem krzyżówkowym autorstwa Bronisławy Wróbel i Czesława Tarki.

Bronisława Wróbel-mieszkanka Dąbrowy Tarnowskiej, z wykształcenia i wykonywanego zawodu nauczycielka, od dziesięciu lat jest emerytką. Od dziecka lubiła malować, wyszywać i szydełkować.

Pracując zawodowo wykorzystywała swoje zamiłowanie do celów zawodowych i przygotowywała pomoce naukowe do lekcji, haftowała i szyła m.in. stroje góralskie dla dzieci z ochronki, stroje krakowskie dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Po odejściu na emeryturę zaczęła wyszywać obrazy haftem krzyżykowym wykorzystując częściowo wzory z miesięcznika Hafty Polskie, uzupełniając je swoimi pomysłami i upodobnieniami. Wyhaftowała do tej pory 30 obrazów w małych i dużych formatach. Jako gospodyni domowa, babcia i żona rolnika nie posiada wiele czasu na działalność artystyczno-plastyczną. Jednak po pracowitym dniu chętnie wieczorem bierze igłę, nici i płótno by, chociaż jedną lub dwie nitki wyhaftować i tak powoli powstają obrazy. Wyhaftowanych obrazów nie sprzedaje, „gdyż są one jak dzieci, które się ma, które można przekazać, ale nigdy nie sprzedawać”. Wszelką działalność artystyczną jak haftowanie, malowanie, szydełkowanie czy papieroplastykę uważa za niezbędną w życiu, do prawdziwego funkcjonowania i mimo trudności wynikających często z braku czasu nie rozstaje się z nimi. Uważa, że jeżeli człowiek odkryje w sobie choćby iskierkę jakiegoś talentu, należy iść w tym kierunku, realizować siebie, bo to uszczęśliwia. Działalność artystyczna, plastyczna jak twierdzi „daje wyciszenie, odpoczynek zrelaksowanie i radość. Warto i trzeba w życiu robić to co się lubi, co daje satysfakcje i poczucie wartości”. Chętnie dzieli się umiejętnościami, wiadomościami i wzorami w swoim środowisku „zarażając” innych swoimi pasjami. Jednym z uczniów jest właśnie drugi artysta, którego prace zostały zaprezentowane na wystawie.

Czesław Tarka -mieszkaniec Dąbrowy Tarnowskiej pochodzi ze wsi Kłyż, gdzie urodził się w 1946 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej, potem zawodowej pracował w Tarnowie. W wieku 19 lat wyjechał na Śląsk, gdzie odrabiał wojsko w kopalni, a potem pozostał w niej na dłużej. W 1992 roku uległ wypadkowi, przestał pracować i przeszedł na rentę powypadkową. Od 2002 r. mieszka w Dąbrowie Tarnowskiej. Miłością do haftu krzyżykowego zaraziła go właśnie Pani Bronisława Wróbel. Stał się jego pasją, która w niedługim czasie pozwoliła mu wykonać 30 obrazów. W wolnych chwilach wykonuje również piękne przedmioty z materiałów naturalnych i sztucznych, między innymi ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne. Ciągle poznaje nowe techniki i pozyskuje nowe umiejętności. W przyszłości planuje wykonać kolejne prace, które jak sam mówi zachwycą niejednego odbiorcę. Prezentowane prace zachwycają tematyką, kunsztem wykonania i kolorystyką. Są przykładem, że rękodziełem i szukaniem własnych pasji można zainteresować się w każdym okresie życia, szczególnie tym emerytalnym. Ekspozycja została zaprezentowana w ramach cyklu „Artyści Powiśla Dąbrowskiego”. Można ją oglądać do 13 lutego 2015 r. w godzinach pracy biblioteki.

MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)