Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Kolędowanie z Gos.pl

15 grudnia 2014 | Brak komentarzy

Tarnowski Chór Gos.pl wystąpi z koncertem kolęd w Centrum Sztuki Mościce. Poniedziałek, 29 grudnia 2014 r., godz. 18.00.
W programie tradycyjne polskie kolędy w nowych aranżacjach, świąteczne hity amerykańskie, ukochane przez chór utwory gospel oraz muzyczne niespodzianki – zapowiada Anna Podkościelna-Cyz, dyrygentka chóru.

Koncertem chcemy też pomóc w terapii i rehabilitacji dzieci z niepełną sprawnością, będących pod opieką Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO – dodaje. Dochód zostanie przeznaczony na ten właśnie cel.


Bilety w cenie 30 zł w kasie Centrum Sztuki Mościce i w internecie: csm.tarnow.pl.
Przed koncertem Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO zaprezentuje dwuletni „Kalendarz bez barier”, wydany z okazji 10-lecia działalności. Kalendarz będzie można nabyć w cenie 35 zł.

O chórze:
Tarnowski Chór GOS.PL powstał w Tarnowie 12 styczna 2003 roku, z inicjatywy tarnowskich muzyków: Bartłomieja Szułakiewicza, Tomasza i Moniki Steców oraz ks. Pawła Cyza, filipina, który stał się duchowym przewodnikiem chóru. Tego też dnia, 12 stycznia 2003 roku, o godz. 19.00 rozpoczęła się pierwsza, historyczna próba Tarnowskiego Chóru GOS.PL. Wokół grona założycielskiego zgromadziło się liczne grono osób z tarnowskiego środowiska muzycznego – muzyków związanych ze sceną piosenki chrześcijańskiej, związanych z zespołami takimi jak Monk, Diverbium, Gaudium, Deys, a także „absolwenci” znanych tarnowskich chórów Puellae Orantes, Pueri Cantores Tarnovienses oraz chóru Cantus. Przez dziesięć lat działalności chór dał się poznać jako gwarancja żywiołowo i ekspresyjnie wykonywanej muzyki chrześcijańskiej.
Wieloletnia praca chóru zaowocowała licznymi koncertami, a także nagrodami. Udzielając się artystycznie i społecznie, zarówno w Tarnowie, jak i całej Polsce, Tarnowski Chór GOS.PL zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień, m.in.: Dużą Kroplę – statuetkę przyznawaną przez Stowarzyszenie Kropla, Nagrodę im. Roberta Gucwy za krzewienie wartości chrześcijańskich, Nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa w dziedzinie działalności artystycznej. Chór występował w wielu miejscach na terenie Polski, biorąc jednocześnie udział w najważniejszych imprezach kulturalnych, m.in. w Krakowie na Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej oraz podczas wizyty Pani Prezydentowej Danuty Wałęsy w siedzibie Stowarzyszenia Siemacha, w Kąśnej Dolnej przy Dworku Ignacego Paderewskiego , we Wrocławiu wspierając wraz ze Stowarzyszeniem Kropla Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wrocławskiej Akademii Medycznej oraz w rodzinnym Tarnowie m.in. koncertem wraz z Caroline Mhlanga otwierając II Tarnowską Wiosnę Jazzową, w trakcie III Tarnowskiej Kropli koncertując dla Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej, czy też podczas XXVI Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Tarnowski Chór Gos.pl wykonuje głównie muzykę określaną jako Contemporary Gospel – jest to muzyka bazująca na śpiewach protestanckich kościołów z południa USA wzbogacona o doświadczenia jazzu, rocka i pop. Chór GOS.PL mówi o sobie, że „rozsadza te ramy jeszcze bardziej”. W kręgu repertuarowym znajdują się utwory rozpościerające się od tradycyjnych Negro Spirituals, aż po Hip-hop, od nawiązań do klasyki po szeroko rozumiany folklor.
Działalność chóru przebiega wielowymiarowo. Chór chętnie włącza się w działalność charytatywną, wykonując koncerty na rzecz m.in. dla Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Działa aktywnie na polu krzewienia muzyki gospel – w 2006 roku, Tarnowski Chór GOS.PL zorganizował I Tarnowskie Spotkanie Gospel. Był to pierwszy w Tarnowie koncert znakomitych chórów gospel, które przybyły do Tarnowa z Przemyśla i Krakowa. Wśród zaproszonych gości znalazł się Kraków Gospel Choir wraz z Lea Kjeldsen, Joyful Voice oraz Chór Gospel z Przemyśla. Chór czuje się bardzo związany ze środowiskiem lokalnym – chętnie bierze udział w koncertach oraz programach telewizyjnych promujących Miasto Tarnów (między innymi w programie Kawa czy Herbata czy Między ziemią a niebem w TVP1.
Najistotniejsze jest jednak, że cały czas główną myślą Tarnowskiego Chóru GOS.PL jest działalność ewangelizacyjna i pamięć o chrześcijańskich korzeniach. Pomimo, iż gospel nie jest katolicką muzyką liturgiczną, co najmniej raz w miesiącu Chór GOS.PL przygotowuje niezwykłą i nastrojową oprawę Mszy Św., która przez 10 lat odbywała się w Kościele xx Filipinów a obecnie w Kościele Duszpasterstwa Akademickiego Tratwa, z którym od roku 2012 chór jest ściśle związany głównie za sprawą jednego z opiekunów duchowych ks. Andrzeja Augustyna.
Obecny skład Tarnowskiego Chóru GOS.PL to blisko trzydzieści osób śpiewających w trzech głosach – sopran, tenor, alt. Chórem dyryguje Anna Podkościelna- Cyz. Sekcja instrumentalna Tarnowskiego Chóru Gos.pl składa się z najwybitniejszych muzyków regionu tarnowskiego: Bartłomiej Szułakiewicz /piano/ będący jednocześnie aranżerem oraz kompozytorem utworów Tarnowskiego Chóru GOS.PL, Grzegorz Nosek /bass/, Tomek Boruch /gitary/, Sylwester Malinowski /perkusja/.

O Stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO jest organizacją pozarządową, działającą od 2005 r. na rzecz poprawy jakości życia dzieci.  Zajmuje się edukacją, kulturą, sportem, terapią, rehabilitacją i wsparciem najmłodszych.
Stowarzyszenie posiada profesjonalne warunki do realizacji swoich zadań statutowych. Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, są komfortowo urządzone i wyposażone, tak by dziecko czuło się tam bezpiecznie, a prowadzona terapia przynosiła jak najlepsze efekty.
Organizacja oferuje kompleksową pomoc dzieciom z niepełną sprawnością i deficytami. Najmłodsi mogą skorzystać z zajęć logopedycznych, w czasie których jest wywoływana i doskonalona mowa, prowadzona nauka wypowiadania się i nawiązywania kontaktu z otoczeniem. W czasie spotkań muzykoterapeutycznych dźwięk i muzyka wyzwala u dzieci przeżycia i emocje, uczy, bawi, uspokaja. Słuchanie muzyki stymuluje mózg, ułatwiając działanie  wyższych jego funkcji , ma  wpływ na szybkość i trwałość zapamiętywania. Muzyka rozwija zdolności  percepcyjno- motoryczne, poprawia samoocenę i kreatywność.
Dumą Stowarzyszenia jest dogoterapia. Zajęcia z udziałem psów terapeutów pozwalają dzieciom na rozwój, stymulację ruchową i okazanie uczuć, emocji. Zabawy z psem sprawiają radość i odprężenie psychofizyczne.
Systematyczne spotkania w Stowarzyszeniu to dla dzieci  chwile równych szans, czas radości i samozadowolenia. Jedną ze stosowanych metod jest pedagogika lecznicza Marii Montessorii. Co ważne, metoda ta jest stosowana w pracy z dziećmi o prawidłowym rozwoju intelektualnym oraz z opóźnionymi w rozwoju. Wykorzystywana jest jako szczególna pomoc dla dzieci z niepełną sprawnością w ich maksymalnym usamodzielnianiu się. Podejście to uwzględnia  neurofizjologiczne podstawy uczenia się i specjalny udział w tym procesie – narządów zmysłów. Zaletą metody jest sposób  proponowania zajęć i praca na pomocach dydaktycznych, co sprawia, że spotkania dzieci z terapeutką są atrakcyjne i zachęcające do wytrwałości w pracy. Metoda dostarcza ćwiczeń praktycznych, bezpośrednio związanych z radzeniem sobie w kontaktach i środowisku społecznym.
Stowarzyszenie posiada nowoczesny Gabinet Integracji Sensorycznej, gdzie dzieci uczą się samodzielności, doskonalą mowę i ruch. Pracownia EEG Biofeedback oferuje terapię mózgu, usprawnianie procesów myślowych, poprawę koncentracji,  trening leczniczy  z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego. Ciekawe i pomocne zajęcia oferuje również gabinet terapii behawioralnej i gabinet światła, który służy terapii, relaksacji i wyciszeniu. Jedną z propozycji jest też gabinet fizjoterapii, w którym dzieci nie tylko są usprawniane ruchowo, ale również korygują swoje wady postawy.
Stowarzyszenie podejmuje też szereg działań na rzecz poprawy jakości życia dzieci mieszkających na wsiach. Organizuje dla nich zajęcia sportowe, edukacyjne i kulturalne, wycieczki i spotkania integracyjne.
Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO posiada prestiżowy status organizacji pożytku publicznego. To oznacza, że każdy podatnik może podarować 1 proc. swojego podatku na rzecz małych podopiecznych. To nic nie kosztuje, a sprawi, że na twarzach dzieci zagości uśmiech. Można także pomóc wpłacając darowiznę na konto Stowarzyszenia – ING Bank Śląski 87 1050 1562 1000 0022 9408 5457.

koledy

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)