„Gramy bez prądu” w Gimnazjum w Radwanie
Niewątpliwą zaletą gier planszowych jest integracja graczy, którzy mają szansę coraz lepiej się poznawać, a przy okazji spędzać miło czas. Dzięki tym różnorodnym interakcjom dochodzi do rozwoju przede wszystkim kompetencji społecznych, które w dzisiejszym świecie stają się coraz ważniejsze.
W trakcie rozgrywek dzieci mogą ćwiczyć w zależności od gry: strategiczne, logiczne czy kreatywne myślenie, zapamiętywanie, widzenie przestrzenne, zręczność, łatwość w podejmowaniu decyzji, wychodzenie poza schematy, spostrzegawczość oraz przestrzeganie zasad.
Przede wszystkim w trakcie grania uczymy się przegrywać oraz wygrywać – dla dzieci (a często też dla dorosłych) jest to naprawdę trudna sztuka. Na rynku są dostępne gry również sensu stricte edukacyjne, które rozwijają konkretną wiedzę.
Podczas ostatnich wakacji Konrad Wajda- nauczyciel Gimnazjum w Radwanie zainicjował akcję zbierania dla szkoły gier planszowych. Akcja ta nieoczekiwanie nabrała charakteru ogólnopolskiego, kiedy przyłączył się do niej Pan Piotr Jasik– recenzent gier planszowych i bardzo w Polsce znany bloger prowadzący swój kanał na portalu YouTube. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu akcja nabrała tak wielkiego rozmachu. Przyłączyły się do niej wydawnictwa, sklepy, firmy, portale internetowe oraz osoby prywatne. Dzięki pomocy ich wszystkich udało się zabrać pokaźną kolekcję gier planszowych dla młodzieży Gimnazjum, a na początku roku szkolnego dzięki pomocy Pana Burmistrza Miasta i Gminy Szczucin udało się zaadaptować jedną z sal lekcyjnych na salę Klubiku Gier Planszowych, w której odbywać się będą zajęcia dla uczniów Gimnazjum.
Projekt ma za zadanie odciągnąć młodzież od gier komputerowych, internetu oraz telewizji i pokazać im, że są inne możliwości spędzania wolnego czasu razem ze znajomymi. Nauczyciele Gimnazjum zauważyli, że gry planszowe na młodzież działają jak magnes i wzbudzają ogromne zainteresowanie. Jesteśmy przekonani, że taka forma spędzania wolnego czasu przyniesie wymierne korzyści w przyszłości.
Konrad Wajda