Otwarcie wystawy „Jan Karski. Człowiek Wolności”
Wystawa „Jan Karski. Człowiek Wolności” zgromadziła w środę 21 maja br. pasjonatów historii z Dąbrowy Tarnowskiej i okolic. Było to pierwsze wspólne działanie Muzeum Historii Polski i Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Na miejsce ekspozycji wystawy zewnętrznej przedstawiającej życie i działalność Jana Karskiego, emisariusza Podziemnego Państwa Polskiego wybrano dziedziniec Ośrodka Spotkania Kultur czyli dąbrowskiej synagogi. Kiedyś miejsce to było niemym świadkiem eksterminacji Żydów na okupowanych terenach Polski, tak jak Jan Karski był niestrudzonym i bardzo ekspresyjnym świadkiem piekła na ziemi w warszawskim getcie.
W Roku Jana Karskiego Dąbrowa Tarnowska dołączyła do grona miast takich jak Warszawa, Wrocław, Kielce, Nowy Sącz które wystawą uczciły jego pamięć. Jej zagraniczne wersje dotarły do siedziby ONZ w Nowym Jorku, na Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie oraz do Parlamentu Europejskiego w Brukseli i wielu innych ważnych miejsc. Dąbrowska odsłona tej ważnej ekspozycji będzie dostępna dla zwiedzających do 1 czerwca 2014 r. w godzinach pracy Ośrodka Spotkania Kultur. Wstęp wolny.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Marka Stremeckiego, który na co dzień kieruje Działem Promocji Muzeum Historii Polski oraz projekcja filmu „Wysłannik z piekieł” obrazująca nielegalną wizytę Jana Karskiego w getcie warszawskim i jego wysiłki na rzecz zainteresowania świata losem Żydów. Atmosferę wojennych dni oddał także spektakl „44” przygotowany przez uczniów klas V i VI Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Sławomira Batora. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Stanisławem Początkiem, dyrektorzy gminnych jednostek administracyjnych, liczni studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniowie miejscowych szkół wraz z nauczycielami, przedstawiciele stowarzyszeń oraz mieszkańcy gminy.
Logistyczna i multimedialna oprawa imprezy została przygotowana przez Referat Promocji, Kultury i Informatyzacji Urzędu Miejskiego w Dabrowie Tarnowskiej. Kierownik referatu Krzysztof Orwat w swoim przemówieniu zwrócił uwagę zebranych na spektakularne i ważne dla świata dokonania Jana Karskiego podjęte w imię miłości bliźniego, który wyznaje inną religię, ma inne zwyczaje i tradycje kulturowe. Zadanie ratowania Żydów, którego podjął się Karski było niezwykle trudne i w jego własnym przekonaniu zakończyło się porażką. Mimo wielokrotnie powtarzanego świadectwa o systematycznym ludobójstwie Żydów przez Niemców, komorach gazowych, głodzie i chorobach panujących w gettach najpotężniejsi politycy wolnego świata pozostali pełni niedowierzania wobec relacji Karskiego. Największym wrogiem misji okazała się obojętność możnych ówczesnego świata. Po siedemdziesięciu latach Dąbrowa Tarnowska pokazała, że mimo upływu czasu nie pozostała obojętna na wydarzenia wojenne, zbrodnie Holokaustu, ani na przykład człowieka, który mimo niepowodzenia swojej misji zmieniał świat na lepszy.
UM w Dąbrowie Tar.