Plaga nietrzeźwych kierowców na Powiślu
Apele Policji o rozwagę za kierownicą i o przestrzeganie zasady „PIŁEM, NIE JADĘ” niestety nie trafiają do wszystkich użytkowników dróg powiatu dąbrowskiego.
Tylko w ostatnim tygodniu dąbrowscy policjanci na terenie całego powiatu zatrzymali, aż 15 nietrzeźwych kierowców lub będących w stanie po użyciu alkoholu.
Eskalacja zatrzymanych nietrzeźwych przypadła na ostatni weekend, kiedy zatrzymano 11 nietrzeźwych kierowców oraz kierujących będących w stanie po użyciu alkoholu. Od początku 2014 roku do końca lutego br. dąbrowscy policjanci zatrzymali 37 uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu w tym: 12 kierujących pojazdami silnikowymi będących w stanie nietrzeźwości, 18 kierujących innymi pojazdami będących w stanie nietrzeźwości, 4 kierujących pojazdami silnikowymi będących w stanie po użyciu alkoholu oraz 3 kierujących innymi pojazdami niż silnikowy będących w stanie po użyciu alkoholu.
– Najwyższy wynik alkoholu we krwi stwierdzono u kierującego pojazdem samochodowym, który zaczął uciekać na widok zatrzymujących go do kontroli policjantów, którzy ostatecznie w wyniku pościgu dokonali jego zatrzymania. Miał 2,5 promila alkoholu we krwi. Ciekawostką jest również fakt, że w wśród zatrzymanych kierowców był kierujący pojazdem typu quad, który był w stanie po użyciu alkoholu. W ubiegłym roku w porównywalnym okresie zostało zatrzymanych 38 uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. Natomiast w ostatnim okresie czasu nie doszło do zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących poza śmiertelnym przypadkiem poruszającego się ulicą nietrzeźwego pieszego do, którego doszło w styczniu br. Należy stwierdzić, że zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze strony nietrzeźwych użytkowników dróg nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Stąd nadal apelujemy o trzeźwość osób kierujących pojazdami! – mówi st.asp. Krzysztof Lechowicz.
*Procedura postępowania wobec kierowcy prowadzącego pojazd pod wpływem alkoholu:
1. Stwierdzenie stanu nietrzeźwości:
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰ albo 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza – jest określany zgodnie z art. 115§16 k.k. stanem nietrzeźwości.
Według art. 129 i ust. 1 Kodeksu Drogowego, badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Art. 129 ust. 8 a) Kodeksu Drogowego głosi, że policjant uprawniony jest do uniemożliwienia kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.
2. Kara pozbawienia wolności: Kto prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości (Stan powyżej 0,5 promila ) popełnia przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów silnikowych na czas od 1 roku do 10 lat (wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i ponownymi egzaminami, żeby móc po upływie zakazu nadal poruszać się po drogach jako kierowca). Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.
W pozostałych przypadkach uczestnik ruchu będący pod wpływem alkoholu odpowiada za popełnienie wykroczenia. Popełnienie wykroczenia może skutkować zastosowaniem środka karnego w postaci aresztu, grzywny oraz zakazu prowadzenia pojazdów.
KP Policji w Dąbrowie Tar.