Opera „Rusałka” w dąbrowskim „Sokole”
Kolejną tegoroczną propozycją dla melomanów i wiernych uczestników spektakularnych wydarzeń artystycznych w dąbrowskim kinie „Sokół”, po styczniowym balecie „Klejnoty” z Teatru Bolszoj będzie romantyczna opera Antoniego Dvoraka „Rusałka”.
Wystawna inscenizacja Otto Schenka, którego spektakle widzowie Metropolitan Opera w Nowym Jorku mogą oglądać od ponad czterdziestu lat, przywołuje niezwykły świat leśnych istot.
W „Rusałce” możemy doszukać się wielu motywów zaczerpniętych z literatury, np. z „Małej syrenki” Andersena, „Zatopionego dzwonu” Hauptmanna, czy wreszcie „Rusałki” Puszkina. Jedna z najpiękniejszych czeskich oper czerpie z podań ludowych o nimfie wodnej, która, zakochawszy się w człowieku, zapragnęła przybrać ludzką postać. Zamienić w kobietę może ją tylko Jezibaba, leśna wiedźma, jednak ta oczekuje za to zapłaty: ma nią być piękny głos nimfy. Rusałka staje się kobietą, ale nie może wypowiedzieć choćby jednego słowa. Librecista wykorzystał temat, który posłużył między innymi Hansowi Christianowi Andersenowi do napisania „Małej syrenki”. „Rusałkę” w bajkowym przedstawieniu Met, wyreżyserowanym przez specjalistę od wyjątkowo wiernych oryginałowi inscenizacji, zagra pierwszy sopran USA, a w rolę księcia, którego pokochała nimfa, wcieli się polski tenor PIOTR BECZAŁA.
DYRYGENT – Yannick Nézet-Séguin, REŻYSERIA – Otto Schenk, SCENOGRAFIA – Günther Schneider-Siemssen, KOSTIUMY – Sylvia Strahammer, REŻYSERIA ŚWIATŁA- Gil Wechsler CHOREOGRAFIA – Carmen de Lavallade. Oprócz Piotra Beczały występują: Renee Fleming, (Rusałka), John Relyea (Wodnik), Dolora Zajick (Jezibaba), Piotr Beczała (Książę), Emily Magee (Obca Księżniczka).
Spektakl zostanie pokazany w niedzielę, 16 lutego 2014 r. godz.18:00 w kinie cyfrowe „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej, będzie to retransmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku w HD, miejsca można rezerwować telefonicznie albo za pośrednictwem strony internetowej www.kinosokol.pl, bilety w cenie 40 zł kupować w kasie kina.
Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystycznie nieprzeciętne, zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. Każdy widz będzie miał poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdzie się w gronie tysięcy widzów oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie.
źródło: DDK