Czytelnicy pytają, e – Kurier odpowiada
„Droga redakcjo! Dlaczego nie ma artykułu o nagrodach dla nauczycieli? Myślę, że to ważne wydarzenie w Dąbrowie Tarnowskiej w ostatnich miesiącach i warto to uzupełnić, a przede wszystkim wyjaśnić kwestie przyznawania tychże nagród i z jakiej to puli.” – napisała do nas jedna z Czytelniczek.
I nie był to jedyny e – mail skierowany do redakcji w tej sprawie, świadczący o poruszeniu, jakie wywołały nagrody burmistrza dla nauczycieli.
Zaskoczył nas odzew naszych Czytelników w sprawie nagród dla nauczycieli pod artykułem dotyczącym… oświetlenia ulicznego. Komentarzy pod publikacją związanych z poruszanym tematem (tak istotnego, przecież, bezpieczeństwa na przystankach i przejściach dla pieszych; e – mail o złym oświetleniu napisał do nas uczeń dojeżdżający do jednej z tarnowskich szkół) było zaledwie kilka (na 46 wszystkich).
Kanwą tego „sporu” i zarazem „punktem zapalnym” okazał się artykuł „Nagrody dla nauczycieli” opublikowany na oficjalnej stronie internetowej urzędu miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Jak skomentowała tę publikację jedna z naszych Czytelniczek: „Burmistrz strzelił sobie gola publikując na stronie gminy informację o przyznanych nagrodach. (…)”
Jak informuje artykuł na stronie gminy, 11 grudnia Stanisław Początek, na oficjalnym spotkaniu z wyróżnionymi nauczycielami, wręczył im tzw. „Nagrody Burmistrza”.
Jest to nowa forma wyróżnienia nagrodą finansową najbardziej twórczych nauczycieli naszych szkół i przedszkoli. – napisali urzędnicy redagujący artykuł.
Wyrażenie „najbardziej twórczy nauczyciele” jest dość niefortunne, gdyż nie uwzględnia zobiektywizowania jednego z ważniejszych kryteriów przyznania nagród burmistrza, jakimi są wysokie lokaty osiągane przez uczniów w konkursach i olimpiadach (uzyskane również dzięki dodatkowemu wkładowi pracy nauczyciela). Podobne są kryteria przyznawania stypendiów dla najzdolniejszych uczniów, olimpijczyków osiągających najwyższe wyniki w konkursach przedmiotowych. Doceniane są więc zarówno wysiłki nauczycieli w przygotowanie uczniów, poświęcony czas (poza godzinami lekcyjnymi), jak i zdolności oraz wysiłek uczniów, którzy przecież poza przygotowaniem do olimpiady (w poszerzonym zakresie przedmiotowym) muszą realizować zwykły program nauczania.
Na ostatniej radzie miejskiej przyznane zostały również wyróżnienia dla najlepszych dąbrowskich sportowców (łuczników MLKS „Dąbrovia”), którzy uzyskali złote, srebrne i brązowe medale w różnego typu zawodach.
O możliwości przyznania nagród dla uczniów, nauczycieli i sportowców informowaliśmy w artykule „Obrady komisji rady miejskiej”. Wtedy to burmistrz zapowiedział pojawienie się w najbliższym czasie takich wyróżnień.
Podstawę prawną do przyznawania nagród dla nauczycieli nie jest Karta Nauczyciela, ale Uchwała Nr XI/123/11 rady miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej z dnia 28 września 2011 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXV/370/10 rady miejskiej z dnia 17.03.2010 r. w sprawie uchwalenia „Regulaminu określającego szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego”. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie miejskim.
Wnioski o odznaczenie nauczycieli składali dyrektorzy szkół. Do urzędu trafiło 38 takich wniosków, z czego o 10 mniej uzyskało akceptację burmistrza. Oczywiście nie tylko Stanisław Początek rozstrzygał o przyznaniu nagród, gdyż w tym celu została powołana komisja do oceny wniosków, która decydowała na podstawie „Regulaminu szczegółowego przyznawania nagród Burmistrza dla nauczycieli”.
„Przedstawione uzasadnienia wniosków ukazują bardzo wysokie osiągnięcia w pracy z uczniem zdolnym w konkursach przedmiotowych prowadzonych przez Kuratorium Oświaty – 20 laureatów i finalistów, w konkursach i przeglądach: plastycznych, muzycznych, literackich, recytatorskich, ekologicznych, wiedzy ogólnej i specjalistycznej. Pokazano bardzo dużo osiągnięć uczniów w zawodach sportowych indywidualnych i zespołowych.
Przedstawiono olbrzymią pracę nauczycieli w zakresie opracowania i wdrażania programów wychowawczych i profilaktycznych dla uczniów, które zagospodarowują im wolny czas. Nauczyciele prowadzą bardzo dużo akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących uczniów i ich rodzin. Zdobywają środki finansowe poprzez projekty i sponsorów, które przeznaczone są na wzbogacanie szkół w pomoce dydaktyczne.” – czytamy na oficjalnej stronie urzędu miasta.
W rozmowie z Kurierem burmistrz mówi, że nagrody dla nauczycieli to bardzo dobry pomysł.
– Mamy sygnały, że to bardzo fajnie, że ta forma się sprawdza i zyskuje poparcie.
– Wyróżniliśmy najbardziej zaangażowanych, którzy mają osiągnięcia w pracy z uczniami, na rzecz szkoły, promowania jej w regionie, województwie. Osiągnięcia są „mierzalne”, wymierne, a kryteria obiektywne. To są grupy ludzi, którzy promują edukację – zaznacza burmistrz.
Stanisław Początek dodaje, że nagrody dla nauczycieli mają podstawę prawną.
– Od 2011 r. mamy podstawę prawną rady miejskiej o nagrodach burmistrza.
Podstawą prawną jest przytoczona wyżej uchwała przegłosowana przez radnych, a więc zaakceptowana przez radę miejską.
Zgodnie z sugestiami naszych Czytelników zapytaliśmy burmistrza dlaczego, wśród wyróżnionych, nie znaleźli się nauczyciele ze szkoły w Gruszowie Wielkim.
– Gruszowa nie ma, bo Gruszów musi trochę jeszcze podnieść poziom. Gruszów ma najsłabsze wyniki wśród gimnazjów. A dlaczego? Sami niech dadzą sobie na to odpowiedź. – mówi Stanisław Początek.
Jak poinformował burmistrz (z zaznaczeniem, że w momencie rozmowy nie jest w stanie przytoczyć dokładnych kwot) nagrodzeni nauczyciele otrzymali od 2800 do 4 tys. zł.
– Co w tym dziwnego, że najlepszych się nagradza? Czy taką samą kwotę powinni dostawać nauczyciele, którzy bardzo się angażują w swoją pracę, mają wyniki i ci, którzy się nie starają w ogóle? – pyta burmistrz retorycznie i dodaje” – Przed wszystkimi stoi droga otworem, trzeba tylko popracować i starać się.
Zdaniem burmistrza, obecny system wynagrodzeń jest „systemem chorym”:
– To jest system chory. Rodzice powinni być bardziej dopuszczani do oceny nauczycieli.
Burmistrz mówi nam również, że nie ma przeszkód, by tegoroczni zdobywcy nagród zostali wyróżnieni w przyszłym roku, pod warunkiem, że ponownie zasłużą na to, czyli spełnią wymagane, szczegółowo określone kryteria. Nie mogą to być jednak, w żadnym wypadku, nagrodzone już zasługi. Pracę na ewentualne wyróżnienie trzeba rozpocząć od nowa. Jak przekonuje burmistrz, taką nagrodę w przyszłym roku może otrzymać każdy nauczyciel – musi tylko wykazać się konkretnymi, wymiernymi osiągnięciami i wynikami.
Ula Skórka