„Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru”
Pod koniec sierpnia ogłoszono wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu przystąpili do egzaminów w zawodach: technik budownictwa, technik agrobiznesu, technik inżynierii środowiska i melioracji oraz ogrodnik.
Porównując wyniki osiągane przez uczniów szkoły w Brniu z wynikami całej populacji zdających w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie (koordynującej egzaminami na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego) oraz danymi przedstawionymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, dostrzeżemy, że są one w większości o wiele wyższe.
I tak na przykład: w 2013 roku zdawalność egzaminu zawodowego w technikum budownictwa wynosiła w OKE w Krakowie 64,8% (w Polsce – 62%), uczniowie technikum w Brniu zdali w 77,78 %; w technikum inżynierii środowiska i melioracji uzyskaliśmy jeszcze lepszy wynik – 63,64% w Brniu na 29% osiągniętego przez wszystkich zdających. Stuprocentowym wynikiem zdawalności może pochwalić się nasza szkoła zawodowa, w małopolskim, podkarpackim i lubelskim jest to 77,2%. Zestawienie wyników zdawalności egzaminów zawodowych w Brniu, w Polsce oraz na terenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie zamieszczamy w tabeli poniżej.
Dodać należy, że egzamin zawodowy jest egzaminem trudnym, a do jego pozytywnego zaliczenia wymagane jest 75%, nie tak jak na egzaminie maturalnym 30%. Uczniowie techników oprócz przedmiotów ogólnych mają wiele przedmiotów zawodowych oraz praktyki, stąd też dobre przygotowanie się do egzaminów wymaga od nich znacznie większego nakładu pracy i czasu. W tej sytuacji nie wszyscy uznają egzamin maturalny za priorytetowy (zwłaszcza, że wielu nie myśli o podjęciu studiów wyższych), skupiając się na zdobyciu tytułu technika i uprawnień zawodowych.
Należy wspomnieć także o osiągnięciach szkoły w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Co roku uczniowie są finalistami i/lub laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – żadna inna szkoła ponadgimnazjalna w powiecie nie może pochwalić się takimi rezultatami.
W tytule zacytowaliśmy hasło tegorocznej kampanii społecznej podkreślającej możliwości edukacyjne szkół zawodowych i techników. Ma ona podkreślić, że te szkoły nie są gorsze od liceów i dają szanse na karierę i realizację marzeń. Pracujemy, wierząc, że jest to prawda, że nasi uczniowie opuszczając szkołę są pełnowartościowymi młodymi ludźmi przygotowanymi do dorosłego życia.
Opracowanie: ZSP w Brniu