Uczniowie wracają do szkół
2 września, po wakacjach, do polskich szkół wróciło 4,6 mln. uczniów, których uczyć będzie 660 tys. nauczycieli. Mimo iż dąbrowskie szkoły, jak i wszystkie inne placówki w Polsce, dotyka niż demograficzny, w tym roku szkolnym sytuacja nieco się ustabilizowała.
W szkołach, nad którymi pieczę sprawuje gmina, rok szkolny rozpoczęło 1674 uczniów (mniej o 55 niż zeszłego roku), w placówkach powiatowych natomiast łącznie – 1659 uczniów. Niespodzianką zaś jest, większa niż w ubiegłym roku, liczba przedszkolaków.
Jak wynika z informacji przekazanych nam przez ZOSiP w Dąbrowie Tarnowskiej, w 5 szkołach podstawowych na terenie gminy naukę rozpoczęło 988 dzieci (o 47 mniej niż w ubiegłym roku). Do 3 gimnazjów wyruszyło zaś 686 uczniów (tylko o 8 mniej niż w poprzednim roku szkolnym). Łącznie placówkom gminnym ubyło 55 uczniów, co w świetle danych demograficznych nie jest bardzo znacznym ubytkiem, gdyż szacuje się, że każdego roku do tych placówek uczęszcza ok. 100 dzieci mniej.
Miłą niespodzianką jest natomiast większa liczba przedszkolaków, które rozpoczęły w tym roku edukację. Do 4 przedszkoli gminnych (2 na terenie miasta i 2 wiejskich) zapisano 430 maluchów (o 7 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Jedna jaskółka co prawda wiosny nie czyni, ale być może stanowi zapowiedź powstrzymania niekorzystnych zmian demograficznych.
Według szacunków dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, w poszczególnych szkołach gminnych sytuacja przedstawia się następująco: w Szkole Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej naukę rozpoczęło 354 uczniów, do dąbrowskiej PSP 2 zapisano 335 dzieci. Do placówki w Nieczajnie Górnej uczęszczać będzie 102 uczniów, do Smęgorzowa – 92, a do szkoły w Gruszowie Wielkim (wraz z filią) – 105.
Do Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej poszło 280 uczniów, a do Gimnazjum nr 2 – 281. Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim przyjęło 125 osób.
Jak dowiedzieliśmy się w wydziale edukacji starostwa powiatowego, w ZSP 1 w Dąbrowie Tarnowskiej rok szkolny rozpoczęło 366 uczniów, w ZSP 2 – 689, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie – 398, zaś w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu – 206.
Młodzież uczyć się będzie w 66 oddziałach (ZSP 1 – 13 oddziałów, ZSP 2 – 27, ZSP w Szczucinie – 16, ZSP w Brniu – 10 oddziałów). Z 66 oddziałów szkolnych, 24 to oddziały licealne; 21 – technika i tyle samo – zasadnicze szkoły zawodowe.
Według uchwały zarządu powiatu dąbrowskiego z 9 lipca 2013 r. w powiecie utworzono 19 oddziałów klas 1. (7 oddziałów liceum ogólnokształcącego, 5 – technikum i 7 – zasadniczej szkoły zawodowej). Łącznie do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych przyjęto 533 uczniów.
Według danych udostępnionych nam przez wydział edukacji, sytuacja przedstawia się następująco: do Liceum Ogólnokształcącego w ZSP 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, do klasy o rozszerzonej matematyce i geografii poszło 30 uczniów, do klasy z rozszerzoną biologią i geografią – 30, językiem polskim i historią – 24, a biologią i chemią – 30 uczniów.
W ZSP 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, do 2 oddziałów Liceum Ogólnokształcącego uczęszczać będzie 54 uczniów (24 do klasy o profilu policyjnym, a 30 – do klasy o profilu socjalno – opiekuńczym). W 2 oddziałach Technikum naukę pobierać będzie 48 osób (24 w oddziale technikum handlowego i tyle samo w oddziale hotelarskim).
W Zasadniczej Szkole Zawodowej (wielozawodowej), w każdym z 4 oddziałów kształcić się będzie po 30 osób, a w oddziale Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu sprzedawca, naukę pobierać będzie 24 uczniów.
Do ZSP w Brniu, do łączonego oddziału technik budownictwa/technik architektury krajobrazu, zapisało się w tym roku 35 uczniów, zaś oddział wielozawodowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej wybrało 20 młodych ludzi.
Do Liceum Ogólnokształcącego w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, do 1 oddziału uczęszczać będą 32 osoby (w tym roku uczniowie przyjmowani byli do klas o profilu humanistycznym i kosmetologicznym).
Do 2 oddziałów Technikum (mechanicznego i teleinformatycznego) zapisało się po 24 osoby, zaś w oddziale wielozawodowej Zasadnicze Szkoły Zawodowej rozpoczęło naukę 38 uczniów.
Do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie wybraliśmy się tym razem, przyjęto łącznie 360 uczniów (według danych udostępnionych nam wcześniej przez ZOSiP – 354 uczniów). Dzieci uczyć się będą w 15 oddziałach, pod opieką 35 nauczycieli.
W swoim krótkim przemówieniu dyrektor Andrzej Milewski przywołał rocznicę II wojny światowej, która przypada 1 września, gdy uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny (w tym roku uczniowie wrócili do szkół wyjątkowo 2 września).
Dyrektor przekazał także informacje istotne dla uczniów i ich rodziców. Rodzice dzieci uczęszczających do klas 1 – 3, a mieszkających minimum 3 km od szkoły, mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu. Uczniowie klas 4 – 6, mieszkający minimum 4 km od szkoły, również otrzymają taki zwrot. Wnioski o stypendia należy złożyć do 15 września, zaś o dofinansowanie wyprawki szkolnej – do 10 września.
Dyrektor podkreślił również, że szkoła dba o rozwój fizyczny młodego pokolenia. Zajęcia z wychowania fizycznego realizowane są w 4-godzinnym bloku (2 godziny zajęć na sali gimnastycznej i 2 godziny – na dąbrowskim basenie).
– Chciałbym życzyć wszystkim uczniom samych piątek i szóstek, wzorowych zachowań i wszystkiego najlepszego – powiedział na koniec dyrektor Andrzej Milewski.
us