Uroczystość Bożego Ciała
Boże Ciało w to w Kościele Katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. To Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – jest świętem nakazanym, jednym z najważniejszych dla katolików.
W dniu tym wierni publicznie wyznają swoją wiarę, uczestnicząc w Procesji Eucharystycznej ulicami miast i wsi. Tegoroczne Boże Ciało w Dąbrowie Tarnowskiej również zgromadziło wielką ilość wiernych na Mszy Św. o godz. 9:30 oraz na procesji wokół miasta.
Eucharystii sprawowanej w kościele parafialnym pw. NMP Szkaplerznej przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Cyran, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Marek Zembura. W ramach integralnej części Eucharystii wierni przeszli ulicami miasta, ustaloną na ten dzień trasą: od ulicy Zamkowej poprzez Grunwaldzką, Kościuszki, Rynek przed Urzędem Miejskim, Jagiellońską do ulicy św. Jana i Berka Joselewicza, by ponownie przez Rynek, ulicę Kościuszki, Grunwaldzką i Zamkową wrócić do Kościoła NMP Szkaplerznej.
Jak co roku w procesji uczestniczyli: księża, siostry zakonne, ministranci, dzieci w strojach pierwszokomunijnych sypiące kwiaty, orkiestra Dąbrowskiego Domu Kultury, chór parafialny, poczty sztandarowe stowarzyszeń parafialnych, OSP Dąbrowa Tarnowska, Cech Rzemiosł Różnych i bardzo liczna grupa parafian i gości. Domy na trasie procesji były udekorowane emblematami i obrazami religijnymi.
Pierwszy ołtarz został zbudowany przed głównym wejściem do budynku Urzędu Miejskiego. Wykonali go samorządowcy gminni. Drugi ołtarz przy ul. Jagiellońskiej wykonał Chór Parafialny, a trzeci Starostwo Powiatowe i Urząd Skarbowy przed swoją siedzibą. Czwarty ołtarz polowy zbudowali przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych przed swoją siedzibą w Rynku. Przy każdym z ołtarzy, była czytana Ewangelia po czym następowało błogosławieństwo wiernych Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie procesji ks. proboszcz Stanisław Cyran podziękował wykonawcom poszczególnych ołtarzy za wkład pracy i inwencję, a uczestnikom za pobożny udział.
**********************************************************************************************************************************
Tradycja uroczystych obchodów Bożego Ciała wiążę się z postacią bł. Julianny, siostry zakonnej z konwentu augustianek w miejscowości Mont Cornillon, niedaleko Liege żyjącej w latach (1193 – 1258). Siostra Julianna miała widzenia białej hostii poplamionej krwią. Uznając te objawienia biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. specjalną uroczystość dla diecezji Liegie. Już w 1264 r. papież Urban IV bullą zatytułowaną Transiturus chciał objąć tą uroczystością dla cały Kościół. Rok wcześniej w Bolsenie miało miejsce niezwykłe wydarzenie, które miało wpływ na decyzję papieża. Kapłan odprawiający Mszę Św. podczas przełamywania hostii zauważył na niej spływającą krew. Jednak na ustanowienie Święta Bożego Ciała trzeba było czekać kolejna dziesięciolecia, gdyż ogłoszeniu bulli Urbana IV przeszkodziła jego śmierć, uniemożliwiając tym samym wprowadzanie nowego święta. Dopiero papież Jan XXII w 1317 r. ogłosił bullę Urbana IV i sprawił, że Kościół przyjął to święto i już od wielu setek lat uroczyście je obchodzi.
W Polsce początek obchodów Bożego Ciała datuje się na 1320 r. Święto wprowadzone zostało przez biskupa krakowskiego Nankiera. Sto lat później, na synodzie gnieźnieńskim uznano je za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w Polsce. Kolejne wieki pokazały, że Boże Ciało w Polsce jest bardzo pięknie obchodzone, a gotowość wiernych do publicznego wyrażania wiary w tym szczególnym dniu nie słabnie.
źródło: UM w Dąbrowie Tarnowskiej