Magia dąbrowskiej Nocy Muzeów
Dąbrowa Tarnowska jak wszystkie znaczące miasta europejskie zorganizowała w sobotni wieczór 18 maja br. Noc Muzeów. Miejscem, które w tę szczególną noc udostępniono zwiedzającym wydłużając czas pracy była synagoga chasydzka, pełniąca obecnie rolę Ośrodka Spotkania Kultur.
Nocne zwiedzanie trwało od 18:00 do 23:00 i w sumie zgromadziło około 150 osób, które w grupach lub indywidualnie zwiedzały obiekt. Do dyspozycji zwiedzających pozostawała trójka przewodników.
Nad przebiegiem imprezy czuwali pracownicy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odziani w stroje nawiązujące do kultury ludowej i żydowskiej.
Tej nocy nie zabrakło osób, które już wcześniej bywały w progach odnowionej synagogi, ale po raz kolejny chciały poczuć jej urok, a także zobaczyć tajemnicze zakamarki, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Większość zwiedzających stanowili jednak ci, którzy po raz pierwszy gościli w tym niezwykłym miejscu, gdzie spotykają się kultury Powiśla Dąbrowskiego z przeszłości i teraźniejszości: kultura żydowska, kultura chrześcijańska, kultura świecka oraz kultura ludowa i mieszczańska.
Spora część uczestników Nocy Muzeów przybyła spoza Dąbrowy Tarnowskiej. Specjalnie dla nich dąbrowski punkt Małogoskiego Systemu Informacji Turystycznej przygotował szereg ulotek i folderów zachęcających do zwiedzania Małopolski. Rozdawano także archiwalne egzemplarze czasopisma „Powiśle Dąbrowskie” zawierające relacje z remontu synagogi i uroczystego otwarcia jej jako Ośrodka Spotkania Kultur.
W trakcie dąbrowskiej Nocy Muzeów można było podejrzeć aktorów Teatru „Nie Teraz” przygotowujących się do spektaklu „Dzień Gniewu autorstwa Romana Brandstettera, który odbędzie się w Ośrodku Spotkania Kultur 30 czerwca br.
Noc Muzeów zdarza się tylko raz w roku, ale Ośrodek Spotkania Kultur można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni ustawowo wolnych od pracy. Od wtorku do piątku obiekt czynny jest od godz. 9:00 do 19:00, w sobotę od godz. 10:00 do 19:00, a w niedzielę od 16:00-19:00. Zwiedzanie obiektu jak i korzystanie z usługi przewodnika są całkowicie bezpłatne. W przypadku chęci zwiedzania z przewodnikiem zalecane jest wcześniejsze umówienie się, co można zrobić dzwoniąc pod numer 14 657 0009 (recepcja OSK).
Szczególne podziękowania za użyczenie strojów krakowskich należą się pani Danucie Prażuch – kierownikowi Zespołu „Otfinowianie” oraz panu Marcinowi Jarzwiec – dyrektorowi Zespoły Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim.
źródło: UM w Dąbrowie T.