Dzisiaj:
Czwartek, 19 grudnia 2024 roku
Abraham, Beniamin, Dariusz, Gabriela, Mścigniew, Nemezjusz, Tymoteusz, Urban

Rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2013 | komentarzy 5

19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. – Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo.

Tego broniliśmy – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

Powstanie nie było porywem walczących o zwycięstwo i laury, tylko kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech człowieczych i przeciw olbrzymiej sile państwa w centrum Europy rządzonego przez zgraję morderczych oprawców w obliczu milczącego świata. Ten czyn, który wrył się w pamięć i świadomość ludzką, przybiera miarę mitu, buntu słabych i opuszczonych przeciw niesamowitym, niszczącym siłom i zasługuje na nowe przykazanie: nigdy więcej – pisał prof. Israel Gutman.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.

Ich liczba zwiększyła się po zarządzeniu wydanym 30 października 1939 r. przez Heinricha Himmlera, które nakazywało przesiedlenie ludności polskiej i żydowskiej do Generalnego Gubernatorstwa z ziem włączonych do Rzeszy. W jego wyniku od listopada 1939 r. do października 1940 r. do Warszawy przybyło ok. 90 tys. Żydów.

Mimo że liczba mieszkańców getta na skutek wysokiej śmiertelności i ucieczek pozornie malała, to kolejne migracje wciąż zagęszczały getto, którego terytorium kurczyło się.

Od stycznia do marca 1941 r. przybyło do niego ok. 50 tys. Żydów z zachodniej części dystryktu warszawskiego. Wtedy też liczba mieszkańców getta osiągnęła maksimum i wynosiła ok. 460 tys.

22 lipca 1942 r. naziści przystąpili do akcji wysiedleńczej w getcie warszawskim, w którym przebywało ok. 380 tys. Żydów. W ciągu dwóch miesięcy wywieziono do Treblinki i zagazowano 300 tys. osób.

W Warszawie pozostało ok. 60 tys. osób narodowości żydowskiej, z czego połowa nielegalnie. 20 tys. przedostało się na „aryjską” stronę miasta. Świadomość, że naziści dążą do całkowitej eksterminacji Żydów, zmieniła charakter żydowskiego ruchu oporu.

28 lipca 1942 r. w warszawskim getcie utworzono pierwszą Żydowską Organizację Bojową (ŻOB), którą 15 października 1942 r. rozszerzono o kolejne ugrupowania.

Założycielami ŻOB byli m.in. Icchak Antek Cukierman, Cywia Lubetkin, Marek Edelman, Josef Kapłan i Mordechaj Tanenbaum. Komendantem ŻOB został Mordechaj Anielewicz. Organizacja liczyła ok. 500 członków, nawiązała kontakt z polskim podziemiem (Komenda Główna AK) i planowała stawianie oporu Niemcom w czasie kolejnych akcji wysiedleńczych.

Poza ŻOB w getcie działał także Żydowski Związek Wojskowy (ŻŻW), którego członkowie wywodzili się z przedwojennego żydowskiego ruchu narodowego, Betaru. O działalności ŻZW wiadomo jednak niewiele. Ogromna większość bojowców tej formacji poległa w powstaniu w getcie.

Autorzy wydanej w 2012 r. książki „Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze. Wokół Żydowskiego Związku Wojskowego” Dariusz Libionka i Laurence Weinbaum dowodzą, że historia tego ugrupowania stała się przedmiotem wielu manipulacji i zafałszowań. Ich przykładem jest osoba Mieczysława Apfelbauma, rzekomego dowódcy ŻZW, który według obu badaczy jest postacią fikcyjną. Zdaniem autorów publikacji za właściwych przywódców ŻZW należy uznać Leona Rodala i Pawła Frenkla.

Chociaż podejmowane przed wybuchem powstania próby połączenia ŻOB i ŻZW nie powiodły się, to podczas walk w kwietniu 1943 r. obie organizacje współpracowały ze sobą. Zakres ich działań oraz rola odegrana w trakcie powstania do dzisiaj budzą jednak dyskusje.

Podstawowym problem żydowskich bojowników z ŻOB i ŻZW był brak broni. Niewielkie dostawy od polskiego podziemia nie wystarczały. Starano się więc różnymi sposobami zdobywać broń po „aryjskiej” stronie i dostarczać ją na teren getta. W podziemnych wytwórniach produkowano butelki zapalające, żarówki wypełnione kwasem siarkowym i granaty.

Jesienią 1942 r. na terenie getta mieszkańcy zaczęli budować tunele, bunkry i schrony. Większość z nich nie miała już złudzeń, co do niemieckich planów i zdawała sobie sprawę, że ludność wywożona z getta jest mordowana.

Do pierwszego wystąpienia zbrojnego doszło w getcie 18 stycznia 1943 r., kiedy wkroczyły do niego oddziały niemieckie mające deportować do obozu zagłady w Treblince 8 tys. Żydów. Tym razem jednak Niemcy napotkali zbrojny opór członków ŻOB. W ciągu czterech dni nierównej walki poległo kilkuset Żydów. Naziści wywieźli w tym czasie ok. 4 tys. osób, ale potem akcja została przerwana.

Walki wybuchły na nowo rankiem 19 kwietnia 1943 r., kiedy 850 żołnierzy Waffen-SS uzbrojonych w karabiny maszynowe, miotacze płomieni, działka, wozy pancerne i czołgi wkroczyło na teren getta bramą od strony Nalewek.

Zostali oni zaatakowani przez żydowskich powstańców, którzy w pierwszym starciu odnieśli sukces. Po południu tego samego dnia, liczniejsze i lepiej uzbrojone oddziały niemieckie ponownie wkroczyły na teren getta. Dowodził nimi gen. SS Jurgen Stroop.

Czytaj więcej

źródło: Onet.pl

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 19 kwietnia 2013 o 21:09
    jobbik :
    uratowany z Holocaustu Edelman odegrał zasadniczą rolę przy przystąpieniu Niemiec do akcji bombardowań Jugosławii. Wiemy to dzięki opublikowaniu w Zielonych Brygadach (nr 131) „Listu w sprawie Kosowa” profesora Piotra Glińskiego, kierownika Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN w Białymstoku (dodatkowo podpisanego przez kilku innych działaczy Unii Wolności, oraz dwóch znanych anarchistów) źródło ; Myśl Polska, 31 października 1999 http://zaprasza.net/a_y.php?article_id=7428
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 5)
  2. 20 kwietnia 2013 o 14:17
    cd :
    niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer, świadomie odrzucił informacje swych własnych służb specjalnych- że w Kosowie bynajmniej nie jest najgorzej (o czym pisało Junge Welt i co przedrukowała Trybuna w nrze 157). Przekonał on natomiast rząd niemiecki do bombardowań motywując swe poparcie, cytat "" słuchem politycznym i umiejętnością rozpoznania ludobójczych ideologii przez Marka Edelmana"". A zatem nasz „Mąż szlachetny” Marek Edelman wraz z PiSowskim premierem Glińskim są bezpośrednio odpowiedzialni za udział Niemców w zamordowaniu w ostatnich miesiącach w Serbii ponad dwóch tysięcy cywili oraz trwałe okaleczenie kolejnych dziesięciu tysięcy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 5)
  3. 21 kwietnia 2013 o 07:14
    Quest :
    Tylko jak to się ma do powstania w Gettcie?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 3)
  4. 21 kwietnia 2013 o 13:06
    takto :
    Marek Edelman, to prawdziwie żywa ikona, przedmiot kultu środowisk socliberalnych w Polsce. Jednak prawda o nim nie jest już tak przyjemna....
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  5. 21 kwietnia 2013 o 13:10
    takto :
    http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/prawda-nie-boi-sie-dochodzenia/holo-oszusci-cz-1/tajemnice-edelmana/
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)