Dzisiaj:
Czwartek, 26 grudnia 2024 roku
Dionizy, Szczepan, Wróciwoj

Teatr Nie Teraz pracuje nad nowym spektaklem

18 kwietnia 2013 | Brak komentarzy

13 kwietnia, w Ośrodku Spotkania Kultur, działającym w dawnej synagodze w niewielkim małopolskim miasteczku Dąbrowa Tarnowska, odbyło się pierwsze spotkanie zespołu twórców pracujących nad inscenizacją dramatu Romana Brandstaettera pt. „Dzień gniewu”.

Premierę spektaklu – inscenizacji tego wyjątkowego tekstu Teatr Nie Teraz (TNT) zaplanował na przełom czerwca i lipca 2013 r. Z każdym tygodniem, upływającym od czasu, podjęcia decyzji zrealizowania przez TNT „Dnia gniewu” widzę, jak poważne jest to zadanie i jednocześnie, jak bardzo ten spektakl może być potrzebny współczesnemu człowiekowi.

Trudności i przeszkody jakie napotykamy w tej pracy, tylko nas upewniają, że wybór tej właśnie tzw. materii twórczej był słuszny.

A tymczasem wydany dokładnie 50 lat temu dramat „Dzień gniewu”, to najszlachetniejszej próby literackiej materiał do opowiedzenia o jednym z najważniejszych i znów coraz bardziej gorących „trójkątów bermudzkich” współczesnej Europy, czyli o relacjach polsko – niemiecko – żydowskich. I nie jest to akademicki wykład ubrany w „dęte” dialogi. Mamy do czynienia z żywymi wielowymiarowymi ludźmi, którzy wcale niejednoznacznie „zderzają się” ze sobą i przy tym ranią aż do krwi. I komu, jak komu, ale twórcy tego dramatu, Brandstaetterowi, nie da się zarzucić braku wiedzy, jakichś uprzedzeń narodowych czy religijnych czy braku osobistego doświadczenia tego, o czym pisze. Pięć dekad temu, tuż przed II Soborem Watykańskim, powstał dramat niezwykły, także ze względu na emanującą z niego siłę wiary Chrystusowego Kościoła Wojującego.

W spektaklu „Dzień gniewu” Teatru Nie Teraz odbiorca zderzy się z odpowiedziami na jakże ważne obecnie pytania:

Jak to jest z tym polskim antysemityzmem?

Jak to jest z niemiecką odpowiedzialnością za mordowanie Żydów i Polaków?

Czy Żydzi dlatego nie wierzą w Chrystusa, bo go zabili?

Czy wiara w Boga w Trójcy Jedynego nie pozwala człowiekowi być wolnym?

Co jest w końcu ważniejsze: Ojczyzna czy Bóg?

„Dzień gniewu” nie pozwoli widzowi pozostać obojętnym, także w kontekście własny wyborów życiowych i światopoglądowych.

Nie bez znaczenie dla kontekstów wynikających z materiału źródłowego oraz idei inscenizacyjnej jest wybór miejsca prezentacji, czyli budynku dawnej żydowskiej synagogi. W ubiegłym roku zakończono odbudowę tego obiektu, który powstał dokładnie 150 lat temu i jest uważany za jeden z niewielu tej klasy zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Synagogą opiekują się władze miejskie Dąbrowy Tarnowskiej, które wspólnie z Dąbrowskim Starostwem Powiatowym są, obok Teatru Nie Teraz i Dąbrowskiego Domu Kultury, najważniejszymi organizatorami tego przedsięwzięcia.

Prace nad spektaklem wspiera naukową konsultacją Muzeum Okręgowe w Tarnowie, od wielu lat organizator Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”, w ramach którego to zdarzenia odbędą się dwa pokazy premierowe „Dnia gniewu” (30 czerwca i 1 lipca o godz. 21:00).

Reżyserem spektaklu oraz autorem organizacji przestrzeni jest Tomasz A. Żak, dyrektor TNT.

Wystąpią: Agnieszka Rodzik, Janusz Grzesz, Maciej Małysa, Leszek Pniaczek i Karol Piotr Zapała oraz członkowie zespołu teatralnego działającego przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Twórcą muzyki oraz wykonawcą towarzyszących spektaklowi pieśni jest Adam Strug, autor ilustracji muzycznych do wielu filmów i spektakli teatralnych, śpiewak i znawca polskiej kultury ludowej.

Partnerem przedsięwzięcia jest ponadto Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.Spektakl „Dzień gniewu” swe powstanie zawdzięcza również pomocy firm i osób prywatnych. Wciąż poszukujemy środków i różnych rodzajów wsparcia naszej pracy. Każda pomoc jest przez nas bardzo oczekiwana i za każdą z góry dziękujemy.

TNT/SERWIS


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)