Kolejne wybitne filmy festiwalowe w „Sokole”
Międzynarodowy Off Plus Camera Festiwal trwa. Po uroczystej gali otwarcia z udziałem wielu wybitnych twórców kina niezależnego, z francuskim Costa Gavrasem na czele i projekcjach weekendowych kolejne dni upłyną pod znakiem smakowitych dań uczty duchowej dla kinomanów.
W ramach projektu „Off Plus Camera w Twoim mieście” również mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać z bogatej oferty festiwalowej.
W gronie elitarnych miast w tarnowskiem jest też Dąbrowa Tarnowska (oprócz Bochni, Tuchowa i Krakowa), kino „Sokół” zaprasza na następujące seanse i transmisje w dniach 15-18 kwietnia:
* poniedziałek godz.18.00 – 19.30 Panel dyskusyjny: „Jak zrobić film bez pieniędzy i odnieść sukces?” – transmisja z kina „Mikro” w Krakowie,
* godz . 19. 30 – film „White Reindeer”; Zach Clark; USA 2013, 82′, English, Discoveries
* wtorek godz.19.00 – film „Play Dead”; Shade Rupe, Teller; USA 2012, 75′, English, Dark Stars Rising
środa godz.19.00 – film „W sypialni” Tomasz Wasilewski; Poland 2012, 78′, Polish, Polish Feature Film Competition
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:
1. Panel dyskusyjny
W panelu wezmą udział: Mike Ryan, Susan Stover, Zach Clark, Aaron Hills, Shade Rupe (wszyscy – USA), Nick Moran (Wielka Brytania), Ciro de Caro (Włochy), Michał Cader, Grzegorz Madej (Polska).
Filmy niskobudżetowe i niezależne wydają się mieć wiele wspólnego. Nowe technologie z pewnością ułatwiły filmowcom proces realizacji produkcji, co nie oznacza jednak, że wszystkie problemy zniknęły. Niezmiennie, filmowcy stawiają czoła wciąż tym samym, jak się okazuje, wyzwaniom w przypadku realizacji niskobudżetowych filmów fabularnych. W większości przypadków jest to konieczność, w niektórych zaś wybór realizatorów. Co sprawia zatem, że niektóre produkcje skazane są na odwieczny kompromis finansowy, a co wpływa na świadome minimalne wykorzystanie środków? Podczas spotkania zaproszeni eksperci podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na pytania młodych twórców zgromadzonych na widowni.
2. “White Reindeer”
Suzanne (Anna Margaret Hollyman) wraz ze swym mężem wprowadza się do nowo zakupionego, idealnego domu na amerykańskim przedmieściu. Wszystko byłoby perfekcyjne, gdyby nie… śmierć małżonka natychmiast po przeprowadzce. Świeżo owdowiała Suzanne musi oswoić się z nową sytuacją, co jest tym trudniejsze, że zaczyna odkrywać niespodziewane sekrety z przeszłości męża. Nadchodzące święta na pewno nie będą zwyczajne…
Film Zacha Clarka operuje banalną z pozoru fabułą, ale dzięki niezwykle wyrafinowanej stylizacji wchodzi na zupełnie nowy poziom ekspresji. Clark jawnie przywołuje poetykę melodramatów Douglasa Sirka z lat pięćdziesiątych, przystosowując ich styl do współczesnych postaci i dylematów. Efekt jest jeszcze bardziej radykalny, niż miało to miejsce w „Daleko od nieba” Todda Haynesa – świat Clarka jest jednocześnie całkowicie rozpoznawalny i realistyczny, jak i nasycony wielopiętrową ironią. Wspaniała rola Hollyman, idealnie ukazującej kolejne etapy psychologicznego dojrzewania Suzanne, czyni film niezapomnianym przeżyciem. Można śmiało zaryzykować tezę, że po obejrzeniu „White Reindeer” święta Bożego Narodzenia już nigdy nie będą dla Was takie same – i to nie tylko dzięki scenie komicznej sąsiedzkiej orgii przy blaskach świątecznego kominka, z udziałem samego Joe Swanberga…
Reżyseria: Zach Clark
Scenariusz: Zach Clark
Zdjęcia: Daryl Pittman
Obsada: Anna Margaret Hollyman, Joe Swanberg, Linda Hyslop, Fernanda Tapia
3. “Play Dead”
Zapraszamy do domu strachów prosto z przeszłości! Teller, słynny członek duetu magicznego Penn & Teller, połączył siły z iluzjonistą Toddem Robbinsem z Coney Island, by wspólnie stworzyć mieszankę prawdziwych opowieści i rozkoszy najprawdziwszej grozy. Publiczność znajduje się w ciemnej sali, w której tajemniczy mężczyzna wyłącza wszystkie światła (w tym ewakuacyjne) i zaczyna atakować widzów w ciemności. Kiedy światła znów się zapalają, ten sam mężczyzna wyciąga w stronę publiczności ciepłą żarówkę i zaczyna zajadać ją małymi kęsami.
Po dziesięciu miesiącach na Off-Broadwayu, Teller wynajął swego kolegę Shade’a Rupe’a do sfilmowania spektaklu i wspólnie osiągnęli oni niemożliwe, oddając unikalne doświadczenie spektaklu na dużym ekranie. Jako że duża część spektaklu rozgrywała się w ciemności, użyto licznych ujęć z noktowizorem, umożliwiającym podglądanie tego, co umykało publiczności teatralnej. Przeżyjcie pełen dreszczy sen, który docenić można tylko w zaciemnionej sali kinowej!
Reżyseria: Shade Rupe, Teller
Scenariusz: Todd Robbins, Teller
Zdjęcia: Walter Schenk
Obsada: Teller, Todd Robbins, Trey Johnson, Charlotte Pines
4. „W sypialni”
„W sypialni” to debiut fabularny Tomasza Wasilewskiego. Przedstawia historię czterdziestoletniej Edyty (Katarzyna Herman), kobiety po przejściach, która przeprowadza się do stolicy i układa swoje życie na nowo. Bohaterka umawia się z nieznajomymi mężczyznami za pośrednictwem internetu, by podczas spotkania usypiać ich i plądrować mieszkania. Wszystko zmienia się, gdy na jednym z takich spotkań poznaje dużo młodszego od siebie Patryka (Tomasz Tyndyk). Między dwojgiem ludzi rodzi się szczególny rodzaj więzi…
Film Wasilewskiego to kino, które nie daje widzowi prostych odpowiedzi. Główną rolę odgrywają w nim emocje. Wasilewski stawia diagnozę współczesnej rzeczywistości – przepełnia ją pustka i poczucie bezsensu. Szare miasto, relacje przeniesione do internetu, szybki i anonimowy seks. Pod pokrywą marazmu i pustki skrywa się jednak tęsknota za prawdziwą bliskością. Dostrzegamy to pragnienie w postaci tajemniczej, intrygującej Edyty. Rola Katarzyny Herman jest określana jako jedna z najlepszych i najgłębszych w najnowszym polskim kinie. Dodatkowo klimat filmu tworzy muzyka Leszka Możdżera i piękne zdjęcia Marcina Martinza Swystuna.
Reżyseria: Tomasz Wasilewski
Scenariusz: Tomasz Wasilewski
Zdjęcia: Marcin Martinz Swystun
Obsada: Katarzyna Herman, Tomasz Tyndyk, Agata Buzek, Mirosław Zbrojewicz
źródło: DDK