I Festiwal Niepodległości w Tarnowie
W dniach 27-31 października w Tarnowie odbędzie się cały cykl patriotycznych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, zainspirowanych chlubnymi wydarzeniami z października 1918 r., kiedy to tarnowianie odebrali Austriakom władzę nad miastem, poddając się zwierzchności „rządu w Warszawie”.
– Chcemy jednak nie tylko świętować radosne historyczne wydarzenie, ale też zachęcić do zastanowienia się nad jakością współczesnej polskiej niepodległości. Rozpoczynamy – nie bez przyczyny – od próby zdefiniowania, co w ogóle rozumiemy pod tym pojęciem – deklarują organizatorzy I Festiwalu Niepodległości.
Honorowy Patronat nad imprezą objął ks. Andrzej Jeż Biskup Tarnowski. Patronat medialny lub inną współpracę z organizowanym wolontaryjnie Festiwalem zaoferowało ponad 60 mediów, instytucji i stowarzyszeń z całego kraju.
W programie tej szlachetnej, wielodniowej imprezy znalazły się m.in:
– miejska gra fabularna „Tarnów`46” (27 października, centrum miasta)
– targi książki historycznej i wydawnictw niepodległościowych (28 października, foyer Teatru im. L.Solskiego)
– spektakl „Wyklęci” Teatru Nie Teraz (28 października, godz. 12:00, Teatr im. L.Solskiego)
– otwarta debata m.in. z udziałem dr Marii Żychowskiej, prof. Andrzeja Chwalby, prof. Krzysztofa Szczerskiego i prof. Włodzimierza Bernackiego pt. „Niepodległość. Ewolucja pojęcia i jego percepcja” (28 października, godz. 13:30, Teatr im. L.Solskiego)
– Wielki Koncert Bardów poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego – Jan Pietrzak, Andrzej Kołakowski, Lech Makowiecki, Dawid Hallmann, Tomasz Lewandowski (28 października, godz. 17:00 i 20:00, Teatr im. L.Solskiego, informacje: bilety@intarnet.pl, tel. 692 282 970)
– trzydniowy przegląd dokumentu historycznego „Zabrana Odbita Zadana. Najnowsza historia polskiej niepodległości” (29- 31 października, Kino Marzenie, od godz. 11:00 do 14:00)
– II Marsz Niepodległości ulicami Tarnowa (30 października po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawianej przez Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża w Kościele XX Misjonarzy o godz. 18:00)
– spotkania z twórcami kultury, mediów i badaczami dziejów najnowszych.
Poza Koncertem Bardów, na wszystkie pozostałe zdarzenia Festiwalu wstęp jest bezpłatny.
Imprezę organizuje Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Szczegóły na stronie internetowej Festiwalu:
www.festiwal.intarnet.pl