Delegacja z Bawarii w Nieczajnej
Delegacja z Bawarii (w Niemczech) złożona z sześciu specjalistów od planowania przestrzennego, architektury krajobrazu i rozwoju obszarów wiejskich przybyła 18 sierpnia do Nieczajny Dolnej.
Wizyta ta, to realizacja podpisanego we wrześniu 2011 r. porozumienia między Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego a Ministrem Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Leśnictwa Bawarii w sprawie realizacji projektu dot. rozwoju obszarów wiejskich.
O projekcie pn. „Stworzenie modelowych rozwiązań w zakresie zintegrowanego programowania rozwoju obszarów wiejskich na poziomie gminy w Małopolsce w oparciu o rozwiązania w Bawarii” pisaliśmy w e-Kurierze 18 września 2011 r.
Bawarską delegację podjął urząd powiatowy na czele ze starostą Tadeuszem Kwiatkowskim. Wynikiem tego spotkania było podpisanie porozumienia, które obecnie jest wdrażane w Powiecie Dąbrowskim. Ostatecznie wytypowano dwie wsie w gminie Dąbrowa Tarnowska: Nieczajnę Górną i Dolną. Na wybór obu tych miejscowości wpłynęło położenie w obszarze zalewowym i narażenie na skutki powodziowe.
Goście z Bawarii, jeszcze przed oficjalną częścią wizyty, mieli okazję obejrzeć pięknie odrestaurowaną synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej, którą zaprezentował burmistrz Stanisław Początek.
Wizyta rozpoczęła się od omówienia założeń projektu. W spotkaniu wzięli udział: burmistrz Stanisław Początek, jego zastępca Marek Minorczyk, przewodniczący rady miejskiej Władysław Knutelski, starosta Tadeusz Kwiatkowski i wicestarosta Robert Pantera oraz proboszcz miejscowej parafii Stanisław Bieleń.
Samorządy wiejskie sołectw reprezentowali sołtysi i przewodniczący rad sołeckich, przedstawiciele OSP i Stowarzyszenia Kobiet Nieczajna Górna. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego reprezentował zaś zespół specjalistów od rozwoju obszarów wiejskich pod kierunkiem dr inż. Jacka Pijanowskiego.
Podsumowaniem wizyty były wskazówki Bawarczyków dotyczące skutecznych rozwiązań przeciwpowodziowych. Zamiast usuwania skutków powodzi proponują zatrzymanie nadmiaru wody w nurcie rzeki, tradycyjne zbiorniki wodne radzą zastąpić suchymi zbiornikami, a zamiast narzucania rozwiązań legislacyjnych organizują konsultacje społeczne i prowadzą restrykcyjną politykę budowlaną.
Bawarska delegacja będzie kontynuować prace studyjne i prowadzić konsultacje społeczne na tym terenie. Przy akceptacji społecznej specjaliści opracują projekt scalania gruntów.
Samorząd powiatowy i gminny nie pokryją kosztów tego programu. Wszelkie prace mogą być finansowane z funduszy europejskich i budżetu samorządu wojewódzkiego.
us
fot.: www.dabrowatarnowska.pl