Dzisiaj:
Środa, 18 grudnia 2024 roku
Bogusław, Gracjan, Gracjana, Laurencja, Wilibald, Wszemir

Katyń…Ocalić od zapomnienia

27 kwietnia 2011 | komentarzy 17

11 kwietnia 2011r. w Gimnazjum im st. sierż. Ignacego Łazarza PS. ,,Lot” w Podlipiu odbyły się uroczyste obchody uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

W uroczystości udział wzięli: Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Robert Pantera, Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk, Sekretarz Gminy Bolesław Rafał Nowak, Przewodniczący Rady Gminy Bolesław Zbigniew Łata, krewni porucznika Stanisława Kaczówki zamordowanego przez NKWD w Charkowie w 1940 roku, poczty sztandarowe, Dyrektor Gimnazjum, Grono Pedagogiczne, młodzież.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego młodzież przybliżyła zebranym smutną historię zbrodni katyńskiej w montażu słowno- muzycznym.

Po zakończeniu części artystycznej do zebranych gości, młodzieży kilka słów do młodzieży skierowali Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Robert Pantera, który zakończył swoje wystąpienie piękną myślą wielokrotnie już powtarzaną ale jakże wymowną ,,Jeśli my zapomnimy o nich Ty Boże zapomnij o nas” oraz Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk, który przybliżył sylwetki posłów związanych z Powiślem Dąbrowskim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010r.
W drugiej części uroczystości została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Krewni porucznika Stanisława Kaczówki posadzili dąb pamięci tuż obok tablicy. Dąb pamięci został posadzony w ramach programu Katyń… ocalić od zapomnienia, do którego przystąpiła młodzież Gimnazjum w Podlipiu. Ideą tego programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie Dębów Pamięci czyli żywych pomników. Każdy dąb upamiętnia jedną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze, Charkowie, według zasady jeden dąb to jedno nazwisko.

źródło:

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 27 kwietnia 2011 o 19:49
    eska :
    ciekawe ile osób z naszej gminy słyszało o poruczniku Kaczówce? ja przyznam osobiście nigdy wcześniej nie słyszałam że ktoś z naszej gminy zginął w Katyniu :( Dobrze że są takie inicjatywy, bo przybliżają nam sylwetki naszych rodaków, takich o których trzeba wiedzieć i pamiętać. Cześć Jego pamięci
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  2. 28 kwietnia 2011 o 11:42
    Obi :
    Ciekawe, od kiedy Olearczyk takim patriotą stał się?...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  3. 28 kwietnia 2011 o 15:40
    cezar :
    dla własnego wizerunku i interesu nawet patriotą można zostać!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  4. 29 kwietnia 2011 o 17:18
    eska :
    co się czepiacie Olearczyka, jak sami go na wójta wybraliśmy
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 1)
  5. 2 maja 2011 o 10:50
    Obi :
    do eska: mów za siebie! jeśli Go wybierałeś,twoja sprawa! Ale jeśli ktoś zna Tę personę bliżej - również ma prawo wyrazić swoją opinię.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  6. 2 maja 2011 o 20:56
    eska :
    Ja?! wręcz przeciwnie drogi kolego! jednak należę do zdecydowanej mniejszości - jak nie trudno zauważyć większość mieszkańców naszej gminy już się przyzwyczaiło do tego, że Olearczyk w rubryce zawód powinien mieć wpisane "WÓJT" - mimo wszystko. Ale jestem mieszkańcem gminy - stąd moja wypowiedź w formie "my". ten wybór jest wyborem mieszkańców gminy, który trzeba uszanować - takie prawa demokracji. A wracając do tematu - może ktoś wie gdzie można uzyskać więcej informacji o Panu Kaczówce, który został zamordowany w Katyniu?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 1)
  7. 3 maja 2011 o 14:13
    gucio :
    jeszcze mu pomnik postawcie bo widzę że władza będzie dziedziczona jak w Korei !!! a eska niech pisze hymn pochwalny na jego cześć i niech mówi za siebie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  8. 3 maja 2011 o 14:24
    shrek :
    Droga esko o jakiej ty demokracji piszesz ,jak pół gminy popleczników ,szwagrów ,dzieci radnych ,żona itd.tak wygląda demokracja chyba nepotyzm czyż nie?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  9. 3 maja 2011 o 14:50
    eska :
    nepotyzm w czystej postaci - z tym się zgadzam w całej rozciągłości. Jest rzeczą oczywistą, że bez solidnych "pleców" niewiele w naszej gminie można osiągnąć - niestety. I nie zdziwiłoby mnie gdyby okazało się, że stanowisko wójta będzie urzędem dziedziczonym - następca przecież nabiera już politycznej ogłady w starostwie. Niestety, ku mojemu niezadowoleniu, po raz kolejny Olearczyk senior wygrał wybory - i to w pierwszej turze - i z tym też się trzeba zgodzić, niezależnie od swoich poglądów. A wynik wyborów uszanować wypada i wybranego w demokratycznych wyborach wójta też. Dziwi mnie tylko, że wszyscy tak narzekają na wójta a jak przychodzi do wyborów to wszyscy krzykacze głosują właśnie na Kazia - co głośno mówią po wyjściu z lokalu wyborczego. Ja hymnów pochwalnych pisać nie będę ;) - gucio czytaj ze zrozumieniem! Niech piszą je poplecznicy i zwolennicy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  10. 3 maja 2011 o 15:05
    eska :
    a tak wogóle ten temat to chyba czegoś innego niż władza w Bolesławiu dotyczy. Już więcej nie chce mi się pisać o wójcie i jego spółce, przynajmniej nie w tym temacie. Chyba lepiej się skupić na postaci porucznika Kaczówki. Ciekawe, czy u nas w gminie żyją jacyś krewni tego pana jeszcze. u nas we wsi są Kaczówki - ciekawe może to rodzina
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 1)
  11. 3 maja 2011 o 16:50
    do eska :
    informacje można uzyskać w kwartalniku "Mała Ojczyzna" wydawanym przez Gimnazjum w Podlipiu :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  12. 5 maja 2011 o 20:12
    eska :
    dziękuję. A kwartalnik można kupić w szkole na Podlipu?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  13. 6 maja 2011 o 03:46
    zosia :
    wiecej informacji o kapitanie stanislawie kaczowce bo taki stopien wojskowy nadal mu posmiertnie prezydent r.p.mozna dowiedziec z pracy konkursowejnapisanej przez pana mieczyslawa misiewicza na stronie katyn malopolska pamietamy
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  14. 7 maja 2011 o 17:37
    eska :
    Dziękuję Zosiu! Przeczytałam z zapartym tchem - bardzo wzruszająca i piękna praca. Jej lektura powinna być obowiązkowa dla każdego mieszkańca naszej gminy. Warto pamiętać o takich ludziach jak Stanisław Kaczówka. Myślę, że urzędnicy w naszej gminie, zajmujący się promocją, powinni wesprzeć starania pana Misiewicza i "ocalili od zapomnienia" postać pana Kaczówki. Nie wiem - może jakaś instytucja powinna nosić jego imię, może zorganizować jakiś konkurs historyczny - mamy swoich lokalnych bohaterów - Ignacy Łazarz, Stanisław Kaczówka, warto żeby młodzież o nich wiedziała i pamiętała
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  15. 8 maja 2011 o 07:49
    shrek :
    Jest w gminie biblioteka i takie konkursy powinny się w niej odbywać ,warto wspomnieć i popatrzeć na bibliotekę w sąsiedniej gminie .Odbywają się tak konkursy recytatorskie ,malarskie ,wystawy itp. nasza Pani z biblioteki czasem też w tym uczestniczy ,czy u nas w gminie nie da się nic zrobić .Jest jeszcze garstka starszych osób znających historię tego terenu warto by było zaprosić na taką prelekcję .Ktoś musi szanowny tyłek zza biurka ruszyć i tym się zająć -czy się siedzi czy się leży to wypłata się należy .Tak ma kwitnąć życie kulturalne w gminie ,jeśli Pani nie da rady na emeryturę i przyjąć animatora kultury który choć obudzi gminę z tego letargu bo aż wstyd ,bo wkońcu wszyscy uciekną z tej gminy a starszym zostanie tylko chodzenie do kościoła nic poza tym!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  16. 8 maja 2011 o 15:52
    eska :
    masz racje shrek! zgadzam się z Tobą. ludzie naprawdę odchodzą a my młodzi niestety nie znamy historii naszego terenu. Nie mówi się o tym w szkole na lekcjach historii czy języka polskiego, ani w podstawówce ani w gimnazjum, nie rozmawia w domach. Wiele tragicznych historii , która po części dotyczy nas wszystkich zostanie zwyczajnie zapomnianych, bo nikt się tym nie chce tak naprawdę zainteresować. Prosty przykład - będąc na cmentarzu w Samocicach zauważyłam na nagrobku p. Karola Kurpaski napis "zamordowany przez hitlerowców". Zagadałam kilku mieszkańców tej wsi, którzy byli na cmentarzu, czy coś wiedzą na ten temat, niestety nikt nic mi nie umiał odpowiedzieć. Tak się zastanawiam - może to nasz kolejny cichy i niestety zapomniany bohater z czasów II wojny światowej? Tak jak pan Kaczówka? Ciekawe o ilu innych historiach nigdy nawet nie usłyszymy... przykre to. Wiem, że wiele osób z sąsiednich gmin ukrywało żydów w czasie wojny,walczyło pod Monte Cassino, było w Oświęcimiu - a nie znam historii własnej gminy (tzn. znam ją bardzo szczątkowo). A naprawdę chciałabym poznać tylko bardzo ciężko zdobyć jakaś lekturę na ten temat, a niestety ani urzędnikom w gminie, ani historykom, ani polonistom jak widać nie zależny na upamiętnieniu tych historii. Impuls musi wyjść od nich a podejrzewam, że wiele osób (tzn mam taką nadzieję, że wiele osób)chętnie wzięłoby udział w jakimś przedsięwzięciu, które miałoby na celu przybliżenie mieszkańcom gminy historii ziemi, na której żyjemy. Bo jeżeli nic się nie zrobi w tym temacie to młodsze od naszego pokolenie naprawdę nie będzie miało skąd czerpać informacji o tym co w czasie I czy II wojny światowej wydarzyło się na naszym terenie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  17. 3 lipca 2011 o 10:40
    anonim :
    ostatnia uwaga dot. zapomnianych bohaterów. Tak, w zupełności się zgadzam- przpominanie bohaterów z "małej ojczyzny" to rola lokalnych organizacji. Takich jak śp. Karol Kurpaska- było wielu. Proszę przeczytać nazwiska umieszczone na tablicy pamiątkowej w kościele w Samocicach. A śp. Karol Kurpaska- hitlerowcy przyszli aresztować ojca Karola- Józefa (ktoś zdał do SS że posiada broń). Karol, wtedy absolwent liceum (świetnie mówił w j. niemieckim) powiedział do hitlerowców: ponieważ w domu są małe dzieci- ja zgłaszam się za ojca. Niemcy wzieli- zamordowali: nikt nie wie nawet w którym miejscu. Ot kolejna smutna historia.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)