Uniwersytet „50 +”
W Dąbrowie sprawdza się powiedzenie, że „człowiek uczy się przez całe życie”. Uczą się także ci mieszkańcy, którzy studia mają już dawno za sobą. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który zainaugurował niedawno swoją działalność przy Dąbrowskim Domu Kultury.
Spotykają się w każdy wtorek o godz. 17. w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury na wykładach o różnej tematyce. Było już m.in. o Mickiewiczu, historii Dąbrowy Tarnowskiej i nowotworach. Oprócz zajęć w planach jest również wycieczka i spotkanie integracyjne.
Jest coś dla ciała i coś dla ducha. Obok wykładów są również seanse filmowe w preferencyjnej cenie, możliwość obejrzenia opery lub baletu w cyfrowym kinie „Sokół”, zajęcia rehabilitacyjne na basenie i wycieczki z kijami do Nordic Walking, które zarząd uniwersytetu zakupił specjalnie dla potrzeb „starszych” studentów.
Są jak inni studenci, różni ich tylko wiek. Uniwersytet Trzeciego Wieku przyjmuje bowiem nieco starszych studentów – „50 +”. Tak samo jak młodzi mają legitymacje studenckie i podpisują się na listach obecności, ominą ich jednak kolokwia, egzaminy i zaliczanie zajęć. Indeksów nie mają, ale wakacje już tak. Dlatego po zakończeniu pierwszego roku akademickiego UTW wznowi działalność po przerwie wakacyjnej.
Do grona „starszych” studentów może zostać przyjęty każdy, kto wyrazi taką wolę. Na razie w Dąbrowie Tarnowskiej jest ponad 60. studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale podwoje dąbrowskiej uczelni są otwarte dla wszystkich.
Na razie UTW w Dąbrowie Tarnowskiej jest chyba wyjątkiem w Polsce pod względem działalności. Tego typu instytucje działają bowiem zwykle przy wyższych uczelniach, a nie przy placówkach kulturalnych. W Tarnowie UTW prowadzi zajęcia przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. W Dąbrowie jednak uniwersytetu nie ma (i realnie patrząc nigdy nie będzie) więc to DDK przyjął „pod swoje skrzydła” studentów „50 +”.
Również ludzie „z zewnątrz” są przychylnie nastawieni do starszych studentów. Większość wykładowców nie pobiera honorariów za przeprowadzone zajęcia. Wykłady zaś są specjalnie dostosowane do potrzeb osób, które zakończyły już dawno oficjalną edukację i pracę zawodową, ale nie chcą zrezygnować z możliwości dalszego rozwoju w myśl zasady, że „człowiek uczy się przez całe życie”. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej to zresztą nie lada gratka dla osób, które po zakończeniu pracy nie chcą wycofać się z aktywnego życia.
O Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej, jego działalności i wykładach opowiedziała nam prezes UTW Krystyna Guzik. O bitwie pod Grunwaldem (temacie wykładu, który odbył się 15. maja) mówił zaś… rycerz – Sławomir Bator, głównodowodzący Tarnowskiego Bractwa Rycerskiego „Gladii Amici”.
Ula Skórka