„9 i 1/2” dla Aleksa
Zespół teatralny złożony ze studentów krakowskich uczelni zaprezentował dąbrowskiej publiczności na scenie „Sokoła” spektakl muzyczny „9 i 1/2”.
Widowisko było dużym sukcesem frekwencyjnym, artystycznym i społecznym. Charytatywny cel (zbieranie funduszy dla małego Aleksa, który urodził się bez gałek ocznych) zjednoczył i zmobilizował mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którzy wypełnili widownię sali kinowej DDK.
Z biletów wstępu i wolnych datków do puszki uzbierano i przekazano rodzinie Aleksa blisko 5000 zł (w tym z biletów 2600 zł).
Spektakl opowiada o 25-letnim Stefanie Macellonim, który jest wielką gwiazdą kina. Po premierze swego debiutanckiego filmu wg autorskiego scenariusza („L’amore della donna”), zostaje okrzyknięty przez krytykę „Nowym Fellinim” i obsypany nagrodami. Osiąga też niezwykłą popularność w mediach i wśród publiczności na całym świecie, stając się z dnia na dzień uwielbianym celebrytą.
Scenariusz, oparty na motywach słynnego broadwayowskiego „Nine”, został napisany przez młodą, krakowską autorkę – Aleksandrę Wolską. Spektakl miał swoją premierę 24.listopada 2014 roku w Teatrze Bagatela, w obecności tłumnie zgromadzonych widzów oraz zaproszonych dostojnych gości z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego na czele. Po premierze zespół aktorski i reżyser spektaklu Maciej Sławujak podjęli decyzję o kontynuacji współpracy zarówno w kwestii dalszego wystawiania „9 i 1/2”, jak i produkcji kolejnych spektakli. Na XLII Tyskich Spotkaniach Teatralnych inscenizacja zdobyła nagrodę za Debiut Roku, a na warszawskim II Festiwalu Kultury Studenckiej START – Nagrodę Publiczności. W zespole występuje dwoje artystów związanych z obchodzącym w tym roku osiemnaste urodziny Młodzieżowym Zespołem Teatralnym Dąbrowskiego Domu Kultury: aktorka Adriana Mikuła i Daniel Klaczak – aktor, reżyser i współscenarzysta oraz autor muzyki do kilku dąbrowskich przedstawień.
„9 i ½” zostało owacyjnie przyjęte w DDK, a po spektaklu młodym artystom oraz zaangażowanym w akcję pomocy charytatywnej mieszkańcom podziękował Paweł Chojnowski – dyrektor DDK. Podarował on zespołowi unikatowy album „Pokochaj nas” o atrakcjach i malowniczych zakątkach regionu oraz symboliczny kaganek z intencją rozpalania ludzkich serc.
W spektaklu zagrali studenci i absolwenci krakowskich uczelni, pochodzących z różnych stron Polski: Witold Łobejko, Daniel Klaczak, Katarzyna Mazur, Iga Ziółkowska, Maria Skobyłko, Adriana Mikuła, Marta Kalandyk. Towarzyszyły aktorom na scenie tancerki: Paulina Lewandowicz i Ewelina Knapik.