Dzisiaj:
Czwartek, 26 grudnia 2024 roku
Dionizy, Szczepan, Wróciwoj

80. ROCZNICA PIERWSZEGO TRANSPORTU WIĘŹNIÓW DO OBOZU ZAGŁADY

12 czerwca 2020 | 1 komentarz

Od 2006 r. dzień 14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Data ta nie jest przypadkowa. To właśnie 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie przetransportowano 728 pierwszych więźniów do nowo powstałego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wśród deportowanych byli m.in. członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, absolwenci szkół średnich, studenci, harcerze, żołnierze kampanii wrześniowej, a także niewielka grupa polskich Żydów.

W obozie otrzymali oni numery od 31 do 758 (pierwsze numery otrzymali przywiezieni wcześniej do Auschwitz niemieccy więźniowie kryminalni z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, którzy objęli stanowiska funkcyjnych).

Jak podają źródła, wśród osób, które znalazły się w pierwszym transporcie do Auschwitz-Birkenau było także co najmniej 5 mężczyzn pochodzących z Powiśla Dąbrowskiego. Byli to: Eugeniusz Krzciuk urodzony w Luszowicach (numer obozowy 76), Władysław Kogut urodzony w Radwanie (numer obozowy 233) i Jan Kozaczka urodzony w Smęgorzowie (któremu nadano numer 498). Wszyscy trzej zginęli w murach obozu. Wśród osób z wywiezionych pierwszym transportem do obozu zagłady w Oświęcimiu znaleźli się również pochodzący z naszego regionu: Stanisław Klimek (z numerem 468) urodzony w Żdżarach, któremu jako jedynemu z całej piątki udało się zbiec z obozu koncentracyjnego w styczniu 1941 roku oraz Stanisław Korecki urodzony w Woli Gręboszowskiej (numer obozowy 743), któremu udało się przeżyć wojnę.

Obóz koncentracyjny Auschwitz (1940-1945) był jednym z czterech hitlerowskich obozów koncentracyjnych założonych przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich (obozy koncentracyjne powstały jeszcze na Majdanku, w Warszawie i Płaszowie). Obóz ten był jednocześnie największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, czyli miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem bezpośredniej zagłady Żydów. Wg historyków zginęło ich tutaj ok. 1-1,35 mln. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy około 70-75 tys., trzecią Cyganie – około 20 tys. Szacuje się, że w ciągu niespełna 5 lat istnienia obozu w Auschwitz zginęło łącznie od 1 do 1,5 miliona ludzi. Do dziś dla milionów ludzi na świecie obóz ten jest symbolem terroru i hitlerowskiego ludobójstwa, w szczególności zagłady Żydów.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami Archiwum Miejsca Pamięci spośród 728 deportowanych z Tarnowa do Auschwitz więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany. Relacje więźniów ocalałych z pierwszego transportu do Auschwitz ukazano m.in. w filmie dokumentalnym z 2013 r. pt. „Koledzy. Portrety z pamięci” powstałym w ramach programu Filmoteka Małopolska.

O wydarzeniach z czerwca 1940 r. pamiętają kolejne pokolenia czego materialnym dowodem jest m.in. odsłonięty w 1975 r. w Tarnowie przed budynkiem dawnej mykwy (żydowskiej łaźni) monument autorstwa Otto Schiera upamiętniający pierwszy transport więźniów do Auschwitz. Plac przed łaźnią nosi dziś nazwę placu Więźniów KL Auschwitz. Na dworcu kolejowym w Tarnowie znajduje się natomiast obelisk z nazwiskami wszystkich więźniów z pierwszego transportu.

W tym roku przypada okrągła, 80. rocznica deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Ze względu na ogłoszony stan epidemii koronawirusa obchody będą odbywały się w nieco ograniczonym zakresie, a część z zaplanowanych wydarzeń odbywać się będzie tylko w przestrzeni internetowej. Główne obchody odbędą się w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Również w Tarnowie w dniach 13 -14 czerwca br. zaplanowano szereg ciekawych wydarzeń upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed lat.

Pliki do pobrania

Pobierz plik Program tarnowskich obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau.pdf

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących tarnowskim obchodom 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau, a także do odwiedzenia strony internetowej www.pierwszytransport.tarnow.pl, która uruchomiona zostanie w najbliższą sobotę 13 czerwca br. Strona poświęcona będzie nie tylko więźniom pierwszego transportu, ale również zawierać będzie informacje dotyczące np. wybuchu bomby zegarowej na tarnowskim dworcu kolejowym, czy zajęcia Tarnowa przez wojska niemieckie 7 września 1939 roku. Warto również zaznajomić się z licznymi materiałami na temat hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu zamieszczonymi na stronie głównej Muzeum Auschwitz http://www.auschwitz.org

powiatdabrowski.pl

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 14 czerwca 2020 o 15:34
    aksamitka :
    Cześć ich pamięci. Niech im ziemia lekką będzie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)