Dzisiaj:
Środa, 18 grudnia 2024 roku
Bogusław, Gracjan, Gracjana, Laurencja, Wilibald, Wszemir

80. ROCZNICA I TRANSPORTU POLEK DO AUSCHWITZ

25 kwietnia 2022 | Brak komentarzy

Prezydent Miasta Tarnowa, Fundacja PRO PATRIA SEMPER, Tarnowski Oddział Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o KL Auschwitz i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Tarnów zapraszają w najbliższą środę 27 kwietnia na obchody 80. rocznicy pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz, która mija właśnie w tym dniu.

Podobnie jak pierwszy transport, z pierwszymi w ogóle w tym największym niemieckim obozie więźniami, tak i ten z pierwszymi Polkami – osadzonymi głównie za udział w działalności polskiego państwa podziemnego – wyruszył z tarnowskiego więzienia.

Dołączyły do niego także więźniarki z Krakowa.

O pierwszej deportacji z czerwca 1940 r. corocznie pamiętamy, to przecież także data narodowego dnia pamięci o ofiarach niemieckich obozów. O 50 pozostałych transportach z Tarnowa do Auschwitz, w tym 15 kobiecych, pamiętamy jednak rzadko, jeśli w ogóle.

 

Główna uroczystość rocznicowa odbędzie się w środę 27 kwietnia br. o godzinie 11:30 pod Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz w Tarnowie przy ul. Bóżnic.

Organizatorzy zapraszają także na okolicznościowe, otwarte spotkania, towarzyszące obchodom.

24 kwietnia (niedziela) w Domu Katechetycznym im. Jana Pawła II w Tarnowie- Krzyżu przy ul. Krzyskiej 112 o godz. 16:00 zaplanowano spotkanie z ks. dr Ryszardem Banachem zatytułowane „Stefania Łącka. Ziemski Anioł w Auschwitz” poświęcone obecnej kandydatce na ołtarze, która znalazła się w gronie pierwszych Polek w tym „piekle na ziemi”, jakim stał się największy niemiecki obóz.

Z kolei 27 kwietnia (środa) o godzinie 17:00 organizatorzy zapraszają do lokalu Fundacji PRO PATRIA SEMPER przy placu Katedralnym na spotkanie „Z Tarnowa do Auschwitz. Poczet polskich patriotek w pasiakach”. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi wspominać będziemy uczestniczki pierwszego transportu z Tarnowa a także 14 kolejnych.

Na wszystkie uroczystości i spotkania wstęp jest wolny.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)