20-lecie Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie (filmy)
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z Jubileuszu 20-lecia Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie. W uroczystości udział wzięło sześć orkiestr dętych, które zaprezentowały utwory z repertuaru muzyki poważnej, filmowej i żołnierskiej.
Koncert prowadził proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie ks. Zygmunt Warzecha.
Historia orkiestry dętej w Szczucinie sięga 1908 roku. Po zakończeniu II wojny światowej ponawiane były próby odtworzenia składu orkiestry. Były to jednak tylko sporadyczne występy, głównie dla uświetnienia uroczystości kościelnych. Pielęgnowana była tradycja grania pieśni Maryjnych, dwa razy dziennie, przez miesiąc maj. Dopiero latem 1997 roku z inicjatywy Jana Dernogi, Eugeniusza Piekielniaka, Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych i władz Gminy udało się zakupić kilka używanych instrumentów i kontynuować działalność Orkiestry. Pierwsze próby pod kierunkiem Jana Dernogi odbyły się już we wrześniu 1997 roku, a 11 listopada, podczas uroczystości Święta Niepodległości, Orkiestra Dęta pod batutą Jana Dernogi grała na Mszy świętej, a także pod Kwaterą Pamięci Narodowej w Szczucinie. Dlatego ten Jubileusz 20 lat działalności Orkiestry, strażackim zwyczajem uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej, dla której Orkiestra przygotowała uroczystą oprawę. Po Mszy świętej zostaliśmy zaproszeni na szczuciński Rynek. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza przybyła na tę uroczystość, aby swoją musztrą paradną, podziwianą w kraju i za granicą, zachwycić oczy i serca szczucińskich słuchaczy i widzów.
O godzinie 15.00 w szczucińskim Parku miejskim rozpoczęła się druga część Jubileuszu Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie. Na jubileuszowy występ przyjechały Orkiestry: z Siedlisk Tuchowskich, Ciężkowic, Woli Mędrzechowskiej i Woli Rzędzińskiej. Jako pierwsza wystąpiła najmłodsza, bo powstała w 2008 roku, PARAFIALNA ORKIESTRA DĘTA Z SIEDLISK TUCHOWSKICH. Orkiestra zaprezentowała utwory: marsz BLAZE AWAY. melodie z filmu ERFOLGE, oraz CZERWONE KORALE – melodię Zespołu BRATHANKI. Jako druga wystąpiła ORKIESTRA DĘTA OSP im. JANA MUCHY W CIĘŻKOWICACH, jedna z najstarszych orkiestr działających na terenie małopolski, która podobnie jak Orkiestra w Szczucinie, powstała w 1908 roku. Publiczność wysłuchała przygotowanych utworów: BLUE NIGHT, FRE WORLD FANTASY, YOU RAISE ME UP i marsz Eliza. ORKIESTRA DĘTA W WOLI MĘDRZECHOWSKIEJ, powstała z inicjatywy ks. Wojciecha Zygmunta w roku 1989, przygotowała na jubileuszowy występ: EL MISMO SOL, MAGIN IN THE AIR, JAK ROZPĘTAŁEM II WOJNĘ ŚWIATOWĄ, SAMBA DI JANERIO i marsz WASHINGTON POST. Kolejna zaproszona ORKIESTRA DĘTA OSP W WOLI RZĘDZIŃSKIEJ, która powstała w kwietniu 1962 roku, zaprezentowała : marsz TITANIC, I WIL ALWAYS LOVE YOU, TANZ MIT MIR oraz Orkiestry Dęte.
Szczucińska Orkiestra Jubilatka rozpoczęła swój koncert od utworu YOU RAISE ME UP. Solistką była Krystyna Szymańska. Kolejnym utworem była Cyganeria wykonana razem ze solistkami: Gabrielą Sołtys i Karoliną Mach. La Pastorella była okazją do zaprezentowania trębacza Orkiestry Włodzimierza Racławskiego. DWIE TĘSKNOTY wyśpiewali razem z Orkiestrą Gabriela Sołtys i Mateusz Bednarz. Występ zakończyła melodia z filmu Janosik.
Jubileuszowe spotkanie Orkiestr było także okazją do wspólnego Koncertu. Ponad 100 muzyków utworzyło jedną orkiestrę. Jako pierwszy poprowadził ją Andrzej Komorowski, dyrygując Marsza powitalnego. Jako kolejny dyrygent zaprezentował się Piotr Oleksik. Pod jego batutą orkiestra wykonała Marsz Strażaków. Polka Lucaka została wykonana pod dyrekcją Tomasza Wrońskiego. Dla wykonania Polki Für unsere kamaraden potrzebna była dyrygencka batuta Józefa Bałuta. Jarosław Dzięgiel poprowadził Orkiestrę i solistów: Gabrielę Sołtys, Karolinę Mach i Mateusza Bednarza dla wykonania góralskiej melodii Orawa, Orawa. Pod ta samą dyrekcją, z pomocą najmłodszego solisty Mikołaja Bekera, który dołączył do grupy wokalistów, został wykonany utwór Alleluja (L. Cohen). Publiczność poprosiła o powtórne wykonanie utworu. Wspólny koncert zakończył znana i chętnie śpiewana piosenka Hej sokoły. Poprowadzenie Orkiestry zostało powierzone Księdzu Proboszczowi Zygmuntowi Warzecha, który był prowadzącym to Jubileuszowe muzyczne spotkanie w szczucińskim Parku. Jak mówił Pitagoras: „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”. Po takim muzycznym spotkaniu zapewne wzbudzi się w wielu sercach pragnienie dobrych i szlachetnych czynów. A tylko wtedy naprawdę warto żyć.
ks. Zygmunt Warzecha