15 LAT BRACTWA RYCERSKIEGO
Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” Grupa rekonstrukcji historycznej odtwarzająca życie grodowe końca XIII wieku w Małopolsce.
Na granicy Dąbrowy Tarnowskiej i wsi Oleśnica w ciągu ostatnich kilkunastu lat z prywatnych środków i w znacznej części pracą własnych rąk, powstała replika grodu odkrytego w pobliskich Gorzycach.
Był on w wiekach średnich centrum osadniczym i siedzibą większości kasztelanów Wiślickich. Grupa oprócz projektu dworskiego / od odtwarzania postaci służby poprzez łuczników, rycerstwo lekko i ciężko zbrojne po damy dworu i grododzierżcę / prowadzi też projekt zakonny rekonstruując życie Zakonu Franciszkanów z czasów św. Franciszka czyli początku wieku XIII. Jako jedyni w kraju odtwarzamy początki Inkwizycji w Polsce / I ćwierć wieku XIV / w formie 8 edycji „Warsztatów Bólu”. Ten projekt obejmuje katostwo i działania Świętego Oficjum.
Na terenie grodu odbyły się dotychczas rozliczne duże imprezy historyczne m.in. 7 turniejów i 4 pikniki rycerskie, 2 obozy zakonne, 12 treningów między-drużynowych, koncerty muzyki dawnej, spektakle teatralne i 8 wypraw pieszych po okolicznych bagnach i bezdrożach. Zagraliśmy w kilku filmach o charakterze fabularyzowanych dokumentów, ostatnio w dokumencie o historii piwa pt. „Dzbany Piany” za który reżyser został nominowany do nagrody w kategorii „Osobowość roku 2022”. Do filmu wydano kalendarz na rok 2023 ze scenami w których wystąpiliśmy. Jesteśmy też autorami scenariuszy licznych spektakli oraz bitew, które realizowaliśmy sami lub pisaliśmy na zlecenia dla innych grup i instytucji.
Od wielu lat pasjonują nas dzieje Smoka Wawelskiego co zaowocowało współpracą z Muzeum Krakowa w formie prezentacji wyników naszych badań jako cyklu interaktywnych spektakli teatralnych, zagranych osobiście przez członków bractwa. Wspólnie z Muzeum wydaliśmy też gazetę okolicznościową naszego pomysłu, pod nazwą „Rzepa Codzienna”.
W grodzie znajduje się kryta scena, duże wiaty biesiadne i stajnia, a pod wieżą mieszkalno-obronną zwaną „Wieżycą” doskonale wyposażony loch z izbą tortur. Prowadzimy tu zajęcia warsztatowe dla szkół i zorganizowanych grup turystów oraz dla innych rekonstruktorów historycznych. Jest możliwość wynajęcia obiektu wraz z załogą na sesje fotograficzne, malarskie i jako plan filmowy.
Grupa liczy obecnie ok. 20 członków / w wieku od 3 miesięcy do 60 lat i będzie w dniu 6 czerwca 2023 roku obchodzić 15. lecie swojego istnienia.