Dzisiaj:
Wtorek, 31 grudnia 2024 roku
Korneliusz, Mariusz, Melania, Sebastian, Sylwester, Tworzysław

12 lat dróg poetyckich do niepodległości

15 listopada 2012 | 1 komentarz

Konkurs recytatorski, organizowany od 12 lat przez Urząd Gminy w Radgoszczy, tamtejszą Gminną Bibliotekę Publiczną, Dąbrowski Dom Kultury, a od kilku lat wspierany także merytorycznie i finansowo przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej, niesie wiele wartości wychowawczych i humanistycznych.

Najpiękniejsze prezentacje pozostają na długi czas w sercach uczestników i jurorów.

Tegoroczne zmagania uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z obu gmin: Dąbrowy Tarnowskiej i Radgoszczy oraz ponadgimnazjalnych z całego powiatu przyniosły kolejne wspaniałe plony w postaci nagród i wyróżnień.

Konkurs, organizowany w związku z niedawnym Świętem Niepodległości, odbył się po raz pierwszy od lat w nowym miejscu – Centrum Społeczno-Kulturalnym w Żdżarach (gmina Radgoszcz). Występy recytatorów (rekordowa liczba 36 os.) oceniała komisja w składzie: Ewa Drzazga (przewodnicząca, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej), Elżbieta Luszowiecka, Paweł Chojnowski.

Wyniki:

szkoły podstawowe (klasy IV-VI):

I miejsce – Ewa Sipior (SP w Zarzeczu Dużym)

II – Dawid Rodak (NNSP w Żelazówce)

III miejsce ex aequo – Aleksandra Zielińska (SP w Radgoszczy) i Dominik Starzyk (SP w Luszowicach)

oraz 2 równorzędne wyróżnienia dla: Przemysława Błocho i Justyny Toczek (obie – SP w Radgoszczy),

gimnazja:

I miejsce – Sylwia Podosek (Gimnazjum w Radgoszczy)

II ex aequo – Karolina Motyka (Gimnazjum w Luszowicach) i Katarzyna Rarus (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)

III ex aequo – Weronika Kołton (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Oliwia Fido (Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)

oraz 2 równorzędne wyróżnienia dla: Agnieszki Kijak (Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Gabrieli Kużdżał (Gimnazjum w Radgoszczy),

szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce ex aequo – Agata Musiał (ZSP nr1 w Dąbrowie T.) i Karolina Jarosz (ZSP nr2 w Dąbrowie T.)

II ex aequo – Ewa Kowalska i Karolina Bartoń (obie – ZSP nr1 w Dąbrowie Tarnowskiej)

III – Małgorzata Sitko (ZSP nr1 w Dąbrowie Tarnowskiej)

Organizatorzy, po 12 latach współpracy zaproponowali uczestnikom w kolejnych latach poszerzenie formuły konkursu o tematykę związaną z obroną wartości niepodległościowych w latach 1918-1989, nazywając nowe rozdanie konkursowe: „Od niepodległości do niepodległości”. Paweł Chojnowski – dyrektor DDK, przedstawiając w imieniu organizatorów konkursu nową koncepcję, zwrócił uwagę na „wytarcie się” niektórych zbyt często eksploatowanych tekstów, ponadto wspomniał o pożytku płynącym z drążenia przez młodych interpretatorów liryki i epiki ciekawej tematyki obrony wartości niepodległościowych w narodzie i społeczeństwie polskim na przestrzeni wieku XX.

źródło: DDK


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 15 listopada 2012 o 17:23
    Vena :
    Ilu z nas pochłoniętym na co dzień pogonią za pieniądzem i władzą przychodzi do głowy, że jedynymi rzeczami, które mają szanse przetrwać naszą krzątaninę, jak nas uczył Cyprian Kamil N., są: poezja i dobroć. Tylko one. Dzięki młodzieży i nauczycielom, że od czasu do czasu ktoś nam o tym przypomni. Gratulacje!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)