Dzisiaj:
Poniedziałek, 25 listopada 2024 roku
Erazm, Jozafat, Katarzyna, Tęgomir

Ostatnie wydarzenie baletowe w „Sokole”

28 maja 2012 | Brak komentarzy

Kino „Sokół” na Dzień Dziecka pokaże wszystkim chętnym – bo przecież wszyscy jesteśmy dziećmi… najsłynniejszy spektakl baletowy świata. Będzie to retransmisja baletu z Opery Narodowej w Paryżu.

Balet Piotra Czajkowskiego w wykonaniu znakomitych tancerzy powinien stać się wydarzeniem znaczącym w życiu kulturalnym stolicy Powiśla Dąbrowskiego, „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego (1840-1893), z librettem Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera, należy do arcydzieł baletowych XIX wieku.

Paradoksalnie jednak, prapremiera dzieła mająca miejsce w 1877 roku w Moskwie, poniosła klęskę. Przyczyną niepowodzenia była dość słaba choreografia oraz brak zrozumienia dla muzyki Czajkowskiego, która wbrew intencjom kompozytora została zmieniona i „wzbogacona” melodiami z innych baletów. Dopiero ponowne wystawienie baletu w nowej wersji choreograficznej Petipy i Iwanowa zapoczątkowało pasmo sukcesów. Czajkowski, dążąc do stworzenia muzyczno – choreograficznego dramatu, stał się pionierem ścisłego powiązania muzyki z tańcem, pragnąc oddać za pomocą dźwięków nastroju wynikającego z libretta, ze szczególną rolą instrumentacji w muzycznej charakterystyce postaci i sytuacji. Podobnie jak twórcy oper, posłużył się techniką motywów przewodnich oraz przekształcaniem myśli tematycznych. Mimo tradycyjnej konstrukcji dzieła, według obowiązującego wówczas w sztuce baletowej schematu, akcja zachowuje logiczną ciągłość.

Tancerze Baletu Opery Narodowej w Paryżu prezentują kolejną wspaniałą interpretację „Jeziora łabędziego”. W głównych rolach wystąpiły dwie wspaniałe gwiazdy sceny baletowej: Agnes Letestu w roli Odette i José Martinez w roli księcia Zygfryda. Orkiestrę Opery Narodowej w Paryżu poprowadził Vello Pähn. Choreografia jest dziełem Rudolfa Nuriejewa (według Opery Narodowej w Paryżu, 1984) na motywach wersji Mariusa Petipy i Lva Ivanova.

Czas trwania spektaklu – 146 minut. Bilety w cenie 35 zł, ulgowe – 30 zł.

Balet Opery Narodowej w Paryżu, kierowany przez Brigitte Lefevre, należy do najdoskonalszych zespołów baletowych na świecie. Bogaty i zróżnicowany repertuar teatru stanowią zarówno najwybitniejsze dzieła klasyki baletowej, jak i nowoczesne produkcje, tworzone przez światowej rangi choreografów. Balet wystawia w sezonie blisko 180 spektakli.

„Jezioro łabędzie” będzie to ostatnie wydarzenie ze świata wielkiej kultury transmitowane w najwyższej jakości obrazu i dźwięku ze słynnych scen operowych i baletowych… – ostatnie na pewno przed wakacyjną przerwą. Co dalej z wielką kulturą w „Sokole” na jesieni i zimą? Wszystko zależy od potrzeb i chęci widzów oraz melomanów. Niezbyt wysoka frekwencja w mijającym sezonie, w porównaniu z takimi ośrodkami jak: Wadowice, Bochnia, czy Limanowa każe na najbliższą przyszłość w tym roku patrzeć nieco sceptycznie. Koszty transmisji są ogromne, jej opłacalność zaczyna się przy 100 sprzedanych biletach. Fakt stabilnej, niskiej frekwencji dziwi w kontekście narzekania na niewystarczającą ofertę kulturalną w regionie. Szczególnie, że ceny dąbrowskie identycznych wydarzeń pokazywanych w innych miastach (Rzeszów, Łódź) są o 40% niższa, a atrakcyjna zniżka dla studentów (także Uniwersytetu Trzeciego Wieku) i karnetów na kilka transmisji nie mają sobie równych w skali całego kraju…

źródło: DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)