„Bajkowa Małopolska” w Przedszkolu nr 1.
Nauka przez zabawę i przy okazji poznawanie regionu oraz jego promocja – tak wyglądał projekt „Bajkowa Małopolska” realizowany w Przedszkolu nr 1. w Dąbrowie Tarnowskiej. Dwie grupy 6-latków wzięły udział w interesujących zajęciach zorganizowanych przez Małopolską Organizację Turystyczną.
Przedszkole nr 1. do udziału w projekcie wytypował burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek. Pomysłodawcą tego specjalnego programu, promującego turystycznie region Małopolski, jest Małopolska Organizacja Turystyczna, która 1 maja rozpoczęła realizację projektu „Nasz Region – Nasza Szansa” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie.
W ramach powyższego opracowano również projekt „Bajkowa Małopolska” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym.
Zajęcia poprowadzone przez Szymona Bartosika z Małopolskiej Organizacji Turystycznej składały się z odczytania, specjalnie przygotowanej na potrzeby projektu bajki, projekcji slajdów prezentujących omawiane miejsca oraz interakcji z przedszkolakami. Bajka pt. „Przygód kilka Koralika Mirka” opowiada o podróży przez Małopolskę Mirka Koralika, który odwiedza najciekawsze atrakcje turystyczne każdego z 19. powiatów ziemskich Małopolski. Mirek wyrusza w podróż po najciekawszych miejscach Małopolski w towarzystwie przewodników: postaci historycznych, legendarnych i bajkowych oraz realnych – popularnych osób związanych z danym regionem.
Mirek Koralik, wraz z zaciekawionymi tematem 6-latkami z przedszkola nr 1, rozpoczął swoją wędrówkę od Bochni (Powiat Bocheński). W podróż zabrał plecak, mapę i magiczny koral, który przywołuje przewodników podróży.
Po Powiecie Bocheńskim oprowadza go szlachcic Stanisław Lubomirski. Dzieci wraz z Mirkiem Koralikiem poznają najstarszą kopalnię w Polsce, a w niej Komorę Ważyn – największą wydrążoną przez człowieka w Europie. Równocześnie z czytaną bajką oglądają prezentację ze zdjęciami poszczególnych regionów.
Święty Stanisław ze Szczepanowa oprowadza maluchy po Powiecie Brzeskim. Dzieci poznają zamek Czchów nad jeziorem Czchowskim i gościnne gospodarstwa wiejskie oraz dowiadują się o spływie kajakowym Uszwicą. W taki sam sposób zapoznają się z Jurą Krakowsko – Częstochowską (pod przewodnictwem Andrzeja hrabiego Potockiego); Powiatem Gorlickim, o którym opowiada Marcin Kromer – słynny gorlicki rysownik map; Powiatem Krakowskim, po którym oprowadza Jędrzej Tęczyński; Powiatem Limanowskim zaprezentowanym przez… Justynę Kowalczyk, która pochodzi z tych terenów. Jest też Powiat Miechowski (przewodnik – Tadeusz Kościuszko), Myślenicki (baśniowa postać płanetnika), Nowosądecki (znany śpiewak Jan Kiepura), Nowotarski, Olkuski (pan Jan – stary zatorski wędkarz), Proszowicki (Stańczyk z Proszowic – błazen króla Zygmunta Starego), Suski (Mistrz Twardowski – czarnoksiężnik), Tarnów i Powiat Tarnowski (Józef Bem), Tatrzański (Kornel Makuszyński – autor „Przygód Koziołka – Matołka) i Wadowicki (Karol Wojtyła).
Wędrówka zakończyła się na Powiecie Wielickim, ale największą atrakcją dla dzieci była wizyta w… Powiecie Dąbrowskim, po którym oprowadzał major Henryk Sucharski – obrońca Westerplatte.
Atrakcją turystyczną Powiatu Dąbrowskiego było Zalipie – malowana wieś z pięknie ozdobioną zagrodą malarki Felicji Curyłowej.
Po prezentacji dzieci odpowiadały na pytania dotyczące wędrówki Mirka Koralika. Za dobrą odpowiedź przedszkolaki otrzymały barwne widokówki z mapą Małopolski. Prowadzący zajęcia Szymon Bartosik pozostawił także w przedszkolu 20 bajek o Mirku Koraliku.
Prezentacja odbyła się w sumie w 19. przedszkolach Małopolski, po jednym w każdym powiecie. Projekt był realizowany w placówkach, które aktywnie promują lokalne atrakcje wśród dzieci.
Ula Skórka